Maďarská Univerzita divadelních umění protestuje, vedení odstoupilo
Podporovatelé premiéra Viktora Orbána a provládní novináři dlouhodobě tvrdí, že je načase, aby se kultura posunula blíže konzervativním hodnotám a ukončila jimi označovanou dominanci liberálů a stoupenců levice v maďarském umění.
Orbán po roce 2010, kdy se podruhé stal předsedou maďarské vlády, postupně rozšířil svůj vliv do většiny oblastí politického i společenského života země – včetně univerzit, akademie věd či státních médií. V projevu po vítězství ve volbách v roce 2018 uvedl, že hlavním úkolem je “vtisknout politický systém do kulturní éry”.
Zákon přijatý parlamentem koncem května přesunul vlastnictví univerzity se 155letou tradicí ze státu na soukromou nadaci. Do její správní rady následně vláda dosadila jí vybrané osoby, zatímco kandidáty navržené univerzitou odmítla. Obvinění ze snah o cenzuru odmítla s tím, že reorganizace naopak jakémukoliv vládnímu vlivu na vysoké školy zabraňuje.
Podobným způsobem byla reformována Korvínova univerzita v Budapešti, největší ekonomická škola, a reorganizace se odehrává na dalších sedmi univerzitách.
Akademický senát divadelní a filmové univerzity vydal prohlášení, v němž si stěžuje, že byl po reformách zbaven dosavadního práva rozhodovat o rozpočtových, organizačních a personálních otázkách. “Toto je začátek nové éry,” řekla režisérka a zástupkyně děkana Eszter Nováková.
V uplynulých týdnech rezignovalo na své pozice několik šéfů divadelních kateder. Večer se má na půdě univerzity uskutečnit protest studentů.
Demonstrace studentů, vyučujících či herců proti tehdy zamýšlené reformě univerzity a hrozící ztrátě akademických svobod se uskutečnila již koncem června. Zúčastnily se jí stovky lidí, vládu však od jejího záměru provést organizační změny neodradila.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]