Klavírní festival Rudolfa Firkušného bude v alternativní podobě
„Aktuálně platná opatření nám na začátku listopadu neumožní realizovat první čtyři festivalové koncerty s diváky přítomnými v sále. Oslovili jsme proto tým produkční společnosti Mimesis, který stál za úspěšnými přímými přenosy letošního Pražského jara, aby tyto skvělé pianisty zprostředkoval skrze online přenosy, které budou moci diváci bezplatně sledovat na webových stránkách,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor.
Koncerty mezi 1. a 7. listopadem se uskuteční v původně ohlášených termínech. Festival zahájí recitál Francesca Piemontesiho. Z důvodu celosvětové pandemie koronaviru byl americký klavírista Richard Goode nucen zrušit své evropské turné. Do Prahy nebude moci přicestovat ani Igor Levit, který se měl českému publiku představit vůbec poprvé. „Levit patří k nejosobitějším klavíristům současnosti, tento jeho plánovaný český debut právem vzbuzoval velká očekávání. Hledáme proto náhradní termín a věříme, že jej budeme moci brzy domácímu publiku představit,“ upřesňuje Bělor.
Festivalu se ovšem podařilo operativně zajistit účast Julianny Avdějevy, která se pražskojarnímu publiku poprvé představila v roce 2011, bezprostředně po senzačním vítězství na Chopinově soutěži ve Varšavě. „Letos se měla na Pražské jaro vrátit spolu s houslistou Gidonem Kremerem, jenže kvůli pandemii ke koncertu nakonec nedošlo,“ uvádí dramaturg festivalu Josef Třeštík. „Jsem proto velice rád, že 3. listopadu přijede do Prahy a její vystoupení budeme moci nabídnout jako online stream. Avdějeva uvede svůj kmenový repertoár, tedy hudbu Fryderyka Chopina a Sergeje Prokofjeva.“
V aktualizovaném programu se festival rozhodl vsadit i na jméno mladého českého pianisty Marka Kozáka „Patří k nejtalentovanějším českým klavíristům své generace, pokud jde o volbu repertoáru také k těm nepřemýšlivějším. Nebojí se uvádět i díla méně hraných skladatelek a skladatelů, jako je Vítězslava Kaprálová nebo Karel Kovařovic. Na streamovaném koncertě mj. uvede pozdní opus 110 Ludwiga van Beethovena, od jehož úmrtí zanedlouho uplyne 250 let, a skladbu Kejklíř Adama Skoumala, která vznikla na objednávku Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara, jíž je laureátem,“ říká Třeštík.
Čtveřici listopadových koncertů festivalu uzavře klavíristka Slávka Vernerová, jejíž recitál se přesunul na 7. listopadu, program zůstává zachován.
„S nadějí vyhlížíme k 12. prosinci, kdy by letošní festival měl uzavřít legendární Daniel Barenboim. Moc si přejeme, aby se tak stalo před obecenstvem ve Dvořákově síni Rudolfina,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor.
Zasvěceným průvodcem přímých přenosů bude klavírista Ivo Kahánek. Diváci se tak mohou těšit na zajímavé rozhovory s vystupujícími umělci i nahlédnutí za oponu pianistického umění.
Zakoupené vstupenky budou refundovány v plné výši. Podrobnosti naleznou držitelé vstupenek na webových stránkách festivalu.
Program jednotlivých koncertů
1. 11. Francesco Piemontesi
- Helmut Lachenmann – Pět variací na Schubertovo téma
- Franz Schubert – Sonáta G dur D 894
- Franz Liszt – Vodotrysky u vily d’Este, Klavírní sonáta h moll S 178
3. 11. Julianna Avdějeva
- Fryderyk Chopin – Preludium cis moll op. 45, Scherzo č. 3 cis moll op. 39, Mazurky op. 41, Andante spianato a Velká brilantní polonéza Es dur op. 22
- Sergej Prokofjev – Sonáta pro klavír č. 8 B dur op. 84
5. 11. Marek Kozák
- Joseph Haydn – Sonáta č. 62 Es dur Hob XVI:52 19
- Ludwig van Beethoven – Sonáta pro klavír č. 31 As dur op. 110
- Fryderyk Chopin – Barkarola Fis dur op. 60
- Petr Iljič Čajkovskij/Sergej Rachmaninov – Ukolébavka op. 16 č. 1
- Adam Skoumal – Kejklíř
7. 11. Slávka Vernerová
- Leoš Janáček – Klavírní sonáta 1. X. 1905 „Z ulice“
- Antonín Dvořák – Humoresky op. 101/1, 3, 5
- Josef Suk – Jaro op. 22a
- Robert Schumann – Karneval op. 9
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]