Evropské státy prodlužují lockdown, část německých divadel zůstane uzavřená až do dubna
Aktualizace: článek původně mylně uváděl, že drážďanská Semperoper zrušila celý zbytek sezóny 2020/2021 – informace byla opravena
Německá federální vláda minulý týden rozhodla o prodloužení celostátní karantény do 31. ledna a premiéři jednotlivých spolkových zemí připouští možné prodloužení do února nebo i déle. „V současné době nelze říci, kdy lockdown skončí,“ sdělil novinářům sárský premiér Michael Kretschmer. „Může skončit teprve poté, co počet infikovaných klesne pod 50 nových případů na 100 000 obyvatel za dobu sedmi dní.“ Vláda spolkové země Saska zašla ve svých opatřeních ještě dále a prodloužila uzavření divadel a operních domů do dubna. V reakci na tento krok vedení drážďanské Semperovy opery oznámilo zrušení všech dosud naplánovaných představení své sezóny 2020/2021. Divadlo zůstane uzavřené do 1. dubna a nyní se rozhoduje, které plánované premiéry a inscenace se pouze přesunou na období duben-červenec a které budou zrušeny úplně.
I další německé kulturní instituce již oznámily, že zůstanou uzavřené ještě několik měsíců – Hanoverská státní opera a výmarské Deutsche Nationaltheater otevřou nejdříve 1. března, hesenská divadla a Frankfurtská opera pak až 1. dubna 2021. Berlínská divadla podle nového nařízení vedení města musí zůstat uzavřená do poloviny dubna.
Sousední Švýcarsko odsouhlasilo prodloužení lockdownu rovnou do konce února a Rakouska do 24. ledna. Divadla v obou zemích chtějí otevřít hned, jak to bude možné. Vídeňská státní opera na 30. ledna chystá inscenaci Mozartovy Figarovy svatby v režii Philippe Jordana, švýcarská divadla zatím březnové programy neoznámila.
Kultura zůstane pozastavená i v Itálii. Tamní vláda vyhlásila stav nouze s platností do konce dubna. V souvislosti s ním jsou jednotlivé italské regiony rozděleny do čtyř zón podle počtu nových infekcí v přepočtu na obyvatele. Momentálně je většina země v takzvané žluté zóně, divadla a koncertní síně však mohou otevřít pouze v zelených zónách (méně než 50 nových případů na 100 000 obyvatel). Ty zatím v Itálii nejsou žádné.
Ve Francii plošná karanténa není, kulturní sféra je ale zmražená už od října a vláda zatím neplánuje uvolňování podmínek. „Chápeme, že kulturní sektor trpí,“ sdělila ministryně kultury Roselyne Bachelot na tiskové konferenci „Přesto by jeho znovuotevření bylo nezodpovědné, alespoň dokud nemáme jasná vědecká data o rizikovosti nákazy v divadlech a kinech.“ Opéra national de Paris po projevu ministryně oznámila zrušení plánovaných inscenací oper Capriccio Richarda Strausse a Kouzelné flétny W. A. Mozarta. Další produkce zatím divadlo odložilo na květen.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]