Dnes startuje diskuzní cyklus Budoucnost vážné hudby – nejisté jistoty a jisté nejistoty
“Chceme, aby diskuse, jichž se účastní opravdu přední odborníci z oboru vážné hudby – hudebníci, manažeři, publicisté, pedagogové, muzikologové atd. – probíhala na bázi akademické debaty, co nejvíc objektivně a bez politických a jiných subjektivních konotací. Covidová doba jen více odhalila problémy, které sledujeme už od 80. let,” vyjádřil se k cyklu PhDr. Ilja Šmíd.
V poslední době nepatří vážná hudba mezi masově populární žánry a nejen díky koronavirové pandemii nad ní visí pomyslný otazník budoucnosti. Posluchači i umělci se dnes zabývají otázkou, co bude s vážnou hudbou dál, jakou formu budou mít nastávající koncerty, zda pandemie ovlivní kulturu i po jejím skončení, jak bude probíhat “souboj” mezi vážnou a populární hudbou atp.
Odpověďmi na tyto otázky se bude zabývat právě cyklus Budoucnost vážné hudby – nejisté jistoty a jisté nejistoty. Na internetových besedách budou probíhat diskuze mezi hudebníky, manažery, kritiky a muzikology. Zapojit se může i široká veřejnost.
Pořadatelem diskuzních klubů je Katedra Arts managementu PHF VŠE, a spolupořadatelem je Katedra hudební produkce HAMU (profesor Jiří Štilec).
Na besedách budou diskutovat: Ivan Klánský – děkan HAMU a koncertní klavírista, Lucie Pešl Šilerová – hudební manažerka a vedoucí katedry hudební produkce JAMU, Jan Žemla – ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava, Vilém Veverka – hobojista a Petr Veber – hudební publicista.
Na první besedě se diskutující budou věnovat tématům hudby kolem nás, hudebního univerza, pojmu vážná hudba a obecným východiskům.
Druhý díl cyklu se bude zabývat otázkou, zda může vážná a populární hudba mezi sebou soupeřit. Dále se povedou debaty o médiích a vydavatelstvích a o hudebním byznysu.
Ve třetím díle se můžeme těšit na diskuzi o pořádání hudebních produkcí, vztahu pořadatel – návštěvník a všeobecně o koncertech, hudbě, scéně a festivalech.
Čtvrtý díl nám přinese dialogy o statusu hudebního umělce a jeho postavení.
V pátém díle povedou diskutující hovory ohledně financování hudby a jaký je rozdíl mezi podporou státu a mecenáše.
Šestý díl shrnuje veškeré debaty z cyklu a odpoví tak na nejzásadnější otázku – co dál? Jak vrátit do publika posluchače?
Jednotlivé debaty můžete sledovat zde.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]