Týrá Berlínská státní opera zvířata?

Berlínská státní opera byla nucena provést změny v několika inscenacích poté, co se objevily kontroverze týkající se využití živých morčat a králíků v klecích během představení.
Ilustrační foto (zdroj Prima receptář)
Ilustrační foto (zdroj Prima receptář)

PETA Deutschland, německá pobočka největší světové organizace na ochranu práv zvířat, veřejně vyzvala Berlínskou státní operu, aby ze současných inscenací Wagnerova cyklu odstranila živá zvířata.

PETA údajně koncem září obdržela oznámení o možném týrání zvířat a kontaktovala Berlínskou státní operu s žádostí, aby ušetřila králíky a morčata stresu na jevišti a upustila od týrání zvířat.

V představeních oper Das Rhinegold a Die Walküre bylo na jevišti v klecích více než 30 živých morčat a králíků. Jejich přítomnost měla údajně pomoci navodit dojem výzkumné laboratoře v pevnosti bohů ve Valhalle.

Matthias Schulz, ředitel Berlínské státní opery, po schůzce se zástupci PETA oznámil, že ve zbývajících představeních již nebudou použita morčata. Rovněž počet králíků byl snížen z 30 na 20.

PETA Deutschland reagovala na toto oznámení příspěvkem na sociálních sítích, v němž uvedla, že tato opatření jsou sice dobrým začátkem, ale že organizace bude „i nadále trvat na tom, aby se v Berlínské státní opeře při dalších představeních již nepoužívala zvířata“.

Peter Höffken, který pracuje pro organizaci PETA Deutschland, dodal: „Zvířata nejsou na světě proto, aby byla na jevišti vystavena děsivé a nezvyklé situaci, jakou hlasitá hudba a jasné světlo vytváří a aby byla převážena sem a tam jako divácká atrakce. Jsme rádi, že Berlínská státní opera byla otevřená našim argumentům a alespoň některá zvířata stresu ušetřila. Doufáme, že se odpovědné osoby také zamyslí v dlouhodobém měřítku a že zvířata již nebudou při představeních využívána.“

Berlínská státní opera reagovala na veřejné prohlášení PETA vlastním příspěvkem na Instagramu, ve kterém napsala, že k využití králíků a morčat v představeních Das Rhinegold a Die Walküre došlo až poté, co odborníci vyhodnotili podmínky na jevišti během představení. Také sdílela prohlášení agentury ekkifant, která má na starosti zajištění bezpečnosti zvířecích protagonistů. Agentura v prohlášení ujišťuje, že všechna zvířata byla během zkoušek a představení v bezpečí, nebyla stresována a žádné nebylo zraněno. Podle agentury je o ně během představení postaráno vhodným způsobem – byla umístěna ve velkých prostorných klecích po dvou, měla k dispozici vodu, krmivo a dostatek sena, aby se mohla v případě potřeby schovat. Jejich potřebám bylo uzpůsobeno i osvětlení. Navíc byla po celou dobu produkce pod dohledem profesionálních trenérů. Na samotná představení byla připravena celkem šesti zkouškami, které probíhaly za dohledu veterináře. Agentura také ve svém příspěvku prohlásila, že pokud by byla zvířata jevila v jakémkoliv okamžiku příznaky stresu, vůbec by v projektu nepokračovali.

Tento čtvrtek německý soud naléhavou žádost sdružení na ochranu zvířat zamítl. To se domnívá, že takovéto využití zvířat je v rozporu s vhodnými životními podmínkami, a chtělo, aby je německá Státní veterinární správa zasáhla.

Podle názoru soudu je nutno dle zákona na ochranu zvířat zajistit, aby zvířata nebyla používána k natáčení, vystavování, reklamě nebo podobným akcím, pokud to znamená bolest, utrpení nebo poškození. PETA Deutschland ve své žádosti dostatečně věrohodně neprokázala, že k takovým situacím během představení dochází.

Soud zdůraznil, že je pravděpodobné, že králíci byli během představení vystaveni stresu, protože se v klecích nemohli dostatečně schovat. Veterinář, který byl vyslán na představení na kontrolu konstatoval, že využití zvířat v průběhu opery považuje celkově za přijatelné, protože hladina hluku na jevišti byla nižší než v hledišti. Králíci byli navíc na jevišti pouze 15 minut a herci nesměli do klecí narážet nebo se o ně opírat.

Berlínská státní opera oznámila, že v dubnových a všech budoucích reprízách Zlata Rýna a Valkýry již chlupaté herce nevyužijí. Naposledy budou králíci k vidění na jevišti při představeních 29. a 30. října (záznam představení můžete sledovat zde). Mluvčí Berlínské státní opery pak uvedla, že je možné, že se v budoucnosti na jevišti mohou objevit psi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments