Slavnostní představení knihy o životě a díle Zdeňka Šestáka na pražské HAMU

Ve čtvrtek 23. února 2023 bude v pražském Café HAMU slavnostně prezentována nová kniha Viktora Bezdíčka Hledání světla věnovaná životu a dílu Zdeňka Šestáka, objevitele tak zvané Cítolibské skladatelské školy a také autora četných koncertních, sborových, komorních a symfonických děl.
Zdeněk Šesták (foto Zdeněk Chrapek)
Zdeněk Šesták (foto Zdeněk Chrapek)

Večerem vás provedou autor knihy Viktor Bezdíček a hudební publicista Jiří Slabihoudek. Těšit se můžete také na vystoupení fagotisty Jaroslava Kubity.

Zdeněk Šesták je znám především jako objevitel tak zvané Cítolibské školy, jejíž představitelé jsou hudebníci a skladatelé, kteří působili ve druhé polovině osmnáctého stolení na panství Cítoliby na Lounsku. Mezi nejvýznamnější zdejší skladatele patřil Václav Jan Kopřiva, Karel Blažej Kopřiva, Jan Adam Gallina, Jan Nepomuk Vent, Jakub Lokaj, Jan Jáchym Kopřiva, Jan Nepomuk Vojtěch Maxant. Zdeněk Šesták uspořádal v roce 1949 první koncert složený ze skladeb mistrů Cítolibské školy. A zasloužil se o to, že jsou tyto skladby v současnosti hrané nejen u nás, ale i v zahraničí.

Monografie líčí nejen příběh Šestákova života a cítolibský objev, ale zaměřuje se především na Šestákovu hudbu. Na základě svého nejhlubšího přesvědčení, že hudba je především jazyk, se snažil rozkrýt jak její sdělení a poselství, tak motivace a impulzy, z nichž se hudební dílo zrodilo. Proto se v knize odvíjí příběh života a příběh hudby jako dvě paralely, které se vzájemně zrcadlí: symfonikem se Šesták stává v rozhořčení nad invazí roku 1968, velké sborové cykly komponuje po zkušenosti s pěveckým sborem, který založil v Cítolibech ze vzdoru vůči normalizační letargii, téma času a konečnosti se v jeho tvorbě objevuje s bilancováním středních let, antickou inspiraci v jeho díle probudil už Jan Patočka za univerzitních studií.

Zdeněk Šesták se narodil 10. prosince 1925 v Cítolibech. Pocházel z hudbymilovné rodiny, která poskytla základ jeho hudebního vzdělání. Po studiu gymnázia a po nuceném nasazení během druhé světové války odjel do Prahy studovat skladbu na konzervatoř a hudební vědu na Filozofickou fakultu University Karlovy. Z politických důvodů mu ale studium vysoké školy nebylo umožněno dokončit. Nastoupil tedy vojenskou službu. Krátce působil v Ústředním domě lidové kultury, poté přešel do Armádního uměleckého souboru. Od roku 1957 pak působil jako skladatel z povolání. Vedle skladby rozvíjel svou vědeckou činnost, jejíž velkým přínosem byl objev Cítolibské skladatelské školy a její zprostředkování veřejnosti. V roce 2006 mu bylo Nadací Dagmar a Václava Havlových Vize 97 uděleno uznání za přínos filozofii a umění. V roce 2008 obdržel Cenu Ministerstva kultury České republiky za celoživotní přínos české kultuře v oblasti hudby, v roce 2013 získal Zlatou cenu OSA za celoživotní dílo.

Zdeněk Šesták při přebírání Státní ceny ministerstva kultury 2008 (foto Petr Jedinák)

Slavnostní prezentace knihy věnované životu a dílu Zdeňka Šestáka
čtvrtek 23. února 2023, 18:00 hodin
Praha, Café HAMU

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments