Týden s tancem

Mezinárodní konference o umělecké komunitní práci Be Part!, hostování baletu NDM v Německu, premiéra Losers Cirque, festival Cirk-UFF v Trutnově, znovu seminář Pracovně-právní minimum a daňová problematika pro tanečníky, workshop butó nebo vystoupení 420PEOPLE na hradě Lipnice nad Sázavou.

Mezinárodní konference o umělecké komunitní práci Be Part! Fórum
Ve čtvrtek 1. června 2023 se od 10 hodin v Divadle Inspirace pražské HAMU uskuteční konference k tématu uměleckých komunitních projektů. Hosté z šesti zemí světa budou sdílet své zkušenosti z práce s komunitou, bude představena sociologická studie, která monitorovala práci s uprchlíky a žadateli o azyl na Islandu, a umělci a další spolupracovníci se podělí o všechny poznatky, které získali během dvouleté práce na projektu Be Part!, do kterého byly kromě Česka a Islandu zapojené další čtyři země – Mexiko, Itálie, Kanada a USA.

Konference je určena širokému spektru návštěvníků – všem umělcům, ať už se komunitní prací již zabývají, chtějí zabývat anebo o ní slyší poprvé, pracovníkům ze sociální sféry, studentům oborů sociální práce, antropologie či sociologie, pedagogům a všem, kteří se zabývají otázkou inkluze, integrace a podpory marginalizovaných skupin. Jako panelisté vystoupí Michèle Steinwald (CA/USA), Stefano Mazzotta (IT), César René Peréz Maldonado (MX), Olivera Těsnohlídková (RS/CZ), Hemn Hussein (IS), Agáta Jarošová (CZ), Lara Hereu Macho (SP/CZ), Tiffany Margelin (FR/IS), Thorgerdur Atladóttir (IS) a další. Konference bude tlumočena do češtiny.

Konference, která se koná ve spolupráci BPART z. s., Katedry tance HAMU a Institutu umění – Divadelního ústavu, zakončí cyklus komunitní práce ve třech městech se třemi různými cílovými skupinami. „Pracovali jsme nejprve v Brně s romskou komunitou z vyloučené lokality brněnského Bronxu, pak jsme na Islandu pracovali s uprchlíky a žadateli o azyl, a nakonec v Praze s lidmi trpícími duševním onemocněním. Ukazuje se, že je možné pojmenovat určité shodné jmenovatele, praxi, která funguje nebo nefunguje nehledě na prostředí a cílovou skupinu,“ shrnuje běh projektu jeho spoluředitelka a producentka Michaela Kessler.

Pražská část projektu Be Part! s podtitulem Be Part of The River’s Course aktuálně probíhá v Psychiatrické nemocnici Bohnice a také ve spolupráci s neziskovou organizací Fokus Praha, jejíž klienti jsou do tvůrčího procesu zapojeni. Závěrečné představení, kterým vyvrcholí čtrnáctidenní práce šestnácti profesionálních umělců s několika desítkami účastníků, bylo uvedeno 27. května na festivalu Mezi ploty. „Pracujeme ve třech pracovních skupinách na uzavřených odděleních bohnické nemocnice a se dvěma skupinami mimo léčebnu. Celkem na zkoušky dochází téměř 50 účastníků. Ze své praxe vím, že náš způsob práce funguje, ale i tak jsem vždy znovu fascinovaná tím, jak rychle začne fungovat skupinová dynamika a vzájemná důvěra mezi lidmi, kteří se vidí poprvé v životě a jsou z několika zemí, několika sociálních vrstev a nemluví stejným jazykem,“ přibližuje autorka konceptu a spoluředitelka projektu Lenka Flory.

Autorkou konceptu Be Part! je Lenka Flory, spoluředitelka BPART a osobnost současného tance s mezinárodním renomé: „Pozitivní vliv umění na fyzické i duševní zdraví společnosti, specifické cílové skupiny je předmětem řady studií a v západním světě se mu přikládá čím dál větší váha. Jsem přesvědčena, že umělecké komunitní projekty jsou jedním z důležitých pilířů občanské společnosti a uznávaným nástrojem na podporu jejího rozvoje. Mají potenciál aktivizovat diskriminované skupiny občanů, předcházet psychickým problémům u vyloučených lidí, napomáhat prevenci závislostí a kriminality, mohou být využity jako nástroj komunikace, inkluze a pocitu sounáležitosti. Ve své profesní historii jsem již pracovala s řadou různých cílových skupin v několika zemích a ze zkušenosti vím, že to opravdu funguje. Na konferenci bychom si přáli odstartovat diskuzi, ze které si všichni odneseme nové informace a zkušenosti, na základě kterých budeme moci svoji práci v budoucnu dále rozvíjet.“

Vstup na konferenci je zdarma, pořadatelé doporučují rezervovat místo.

Program konference
10.00 představení projektu Be Part!
10.20 prezentace závěrů sociologického výzkumu
11.00 příspěvky panelových hostů
12.00 přestávka
12.30 promítání koprodukčního dokumentárního filmu Protancovat Cejlem
13.00 volná diskuze

Dvouletý mezinárodní projekt, který stojí na spolupráci Česka a Islandu je majoritně financován z Fondů EHP a Norska, v roce 2022 pak významně přispěly i národní rozpočty Města Brna, Ministerstva kultury, Jihomoravského kraje a Státního fondu kultury a v roce 2023 je projekt dofinancovaný z Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy.

Více informací o panelových hostech ZDE.
Rezervace místa ZDE.
Více informací o projektu ZDE.


Mauro Bigonzetti: Rossiniho karty – Baletní soubor Národního divadla moravskoslezského (zdroj Národní divadlo moravskoslezské, foto Serghei Gherciu)
Mauro Bigonzetti: Rossiniho karty – Baletní soubor Národního divadla moravskoslezského (zdroj Národní divadlo moravskoslezské, foto Serghei Gherciu)

Balet Národního divadla moravskoslezského rozdá naposled karty v Bonnu
Úspěšná inscenace baletu NDM Rossiniho karty bude mít sice už po domácí derniéře, ale soubor s ní zamíří ještě k dalším vystoupením do zahraničí. Ve středu 31. května a ve čtvrtek 1.června vystoupí v Německu na scéně Theater Bonn. Program obsahuje dvě choreografie: Dílo italského tvůrce Maura Bigonzettiho dalo inscenaci název a je to doslova taneční hostina na hudbu velikána italské hudby. Rossini byl ale také velký kuchař a jedlík a jeho záliba je součástí Bigonzettiho tanečního díla. Večer doplní existenciálně laděné Následky Juanja Arquése. Balet NDM tančil obě choreografie v přechozích měsících s velkým ohlasem publika před vyprodanými sály divadel v německém Oldenburgu a 6× ve třech izraelských divadlech. V německém Bonnu není nováčkem, před čtyřmi lety tam soubor uvedl inscenaci Dva světy / Jeden svět.


Premiéra Losers Cirque Company v Anežském klášteře ve středu
Projekt Sancti, o které jsme již informovali jako o čerstvé novince z produkce Losers Cirque Company, se poprvé odehraje ve středu 31. května. Letní scéna Divadla BRAVO! se již tradičně nachází v prostorách Kláštera svaté Anežky České na Praze 1, letos však diváky zavedeme přímo do vnitřních prostor Národní galerie. Jde už o čtvrté léto ve spojení genia loci Anežského kláštera a novocirkusového umění Losers Cirque. V site specific Sancti čerpají autoři skutečně přímo z místa, které se každé léto stává jejich druhým domovem.

Projekt spojuje imerzní artistická vystoupení, originální hudbu, živé vyprávění a site specific light design Anežského kláštera. Blízkost umělců je samozřejmostí. Během hodiny zazní příběhy inspirované legendami o svaté Anežce, Václavovi, Františkovi a svatém Vavřinci. „Téma vyvstalo z okouzlení starodávnou vznešeností Anežského kláštera. Naším přáním bylo přinést publiku živý zážitek z jedinečného prostoru, a proto jsme jako jednotící prvek zvolili svatost obyčejnou, ale inspirující,“ říká režisér projektu a principál Losers Cirque Company Petr Horníček. Průvodcem a vypravěčem je herec a přední představitel storytellingu Justin Svoboda, který je také spolurežisérem inscenace. Oba umělci společně vytvořili i scénář projektu.

O hudební část představení se postará sextet zpěváků z Maranatha Gospel Choir. Ve skladbách použili autoři Radim Genčev a Josefina Horníčková motivy duchovní hudby, které zpracovali do současného stylu. V některých prostorách kláštera využijí umělci také jedinečnou akustiku a rozezní tak chodby i kaple sborovým zpěvem. Jako akrobaté vystoupí: Sára Stoulilová, Karolína Maštalíř Křížková, Nikol Kopáčová, Tomáš Pražák, Petr Dvořák, Petr Dlugoš, Jiří Bělka, Lukáš Borik, Taro Tamura, Petr Dufek, Adam Sült. Vstupenky na všech 20 termínů, které proběhnout v červnu a v červenci v rámci Letní scény, jsou již k zakoupení v síti GoOut.

Losers Cirque Company je již stálicí oboru nového cirkusu u nás. Má svůj počátek v televizním pořadu Česko Slovensko má talent, který vyhrála akrobatická dvojice ve složení Petr Horníček a Zdeněk Moravec. Postupně rozšiřovali svou uměleckou činnost a do paměti diváků se zapsali například bláznivým kabaretem Lidoskop. Později začali vystupovat s dalšími akrobaty a tanečníky a vznikla jejich první inscenace The Loser(s), podle které si začali říkat Losers / Losers Cirque Company. Nyní mají díky spolupráci s umělci z dalších oborů ve svém repertoáru na deset celovečerních inscenací, se kterými pravidelně vystupují u nás i v zahraničí. Losers mají na svém kontě i ocenění Herecké asociace, která Petra Horníčka zařadila do nominace na Ceny Thálie za mimořádný výkon v inscenaci EGO. V současné době obnovují tradici Branického divadla, které provozují pod názvem Divadlo BRAVO!


Začíná festival Cirk-UFF v Trutnově, opět s mezinárodní účastí
Třináctý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirk-UFF se uskuteční od 31. května do 4. června v Trutnově. Během pěti dnů nabídne v centru Uffo, šapitó nebo v ulicích města celkem 28 představení. Diváci se mohou těšit na kombinaci nejrůznějších stylů a žánrů cirkusového umění v podání českých i zahraničních souborů. Hlavní hvězdy přijedou z Austrálie.

V posledních letech se festival Cirk-UFF zaměřil právě na špičkovou australskou scénu, jejíž představitelé přijedou i letos. „Australský soubor Highwire Entertainment přiveze energické ženské představení pod názvem The Defiant. Přestože toto představení v sobě nese trochu postapokalyptický nádech, je pojato s humorem a postaveno na vynikajících akrobatických výkonech podtržených úžasnou – snad mohu říci v základu rockovou – živou hudbou,“ uvádí zakladatel festivalu a ředitel trutnovského polyfunkčního divadla Uffo Libor Kasík.

Výjimečné fyzické a artistické výkony předvede i mužská dvojice akrobatů z Austrálie. Dva ze členů australského novocirkusového uskupení Gravity and Other Myths si do Trutnova připravili show Sissy, která se formou náročné akrobacie snaží nalézt odpověď na otázku, co dnes vlastně znamená „být chlap“. „S australskou scénou máme dlouhodobě blízké vztahy, často k nám jezdí tvořit svoje představení. A je to právě Austrálie, která patří v novém cirkusu k absolutní špičce. V plánu máme i další společné projekty. Jeden z nich, jenž má ambici propojit akrobatické australské mistrovství se silnou uměleckou stránkou české novocirkusové scény a stát se prvním a bezkonkurenčním svého druhu v Evropě. Ještě letos proto společně otevřeme česko-australskou akrobatickou školu, která se stane první svého druhu v Evropě,“ říká Libor Kasík. V pátek 2. června na festivalu proběhne konference k přípravám a plánům akrobatické školy za účasti odborníků, zástupců novocirkusové scény z Česka i zahraničí a veřejnosti.

Highwire Entertainment – The Defiant (foto John Fisher)

Každodenní škola bude primárně pro děti a mládež z regionu, workshopy pro děti odkudkoli a bude otevřena profesionálům z tuzemska i zahraničí. „Škola přinese do našeho prostředí něco zcela nového. Když spojíme nejvyšší možnou řemeslnou úroveň Australanů se skutečně vysokou českou uměleckou silou, věřím, že Česko se může stát do sedmi let jedním z leaderů současného cirkusu,“ doplňuje Kasík.

„Občas se mě lidé ptají, zdali škola nebude příliš drahá. Přesná cena školného ještě nebyla stanovena, ale vzhledem k hlavnímu cíli, mohu říci, že bude pro české rodiny cenově dostupná. Zásadní roli v tom hraje možnost čerpání finančních prostředků na výstavbu kreativních center z grantu Národního plánu obnovy. Ostatně o této možnosti jsem informoval už v loňském roce investora město Trutnov při realizaci dalšího významného počinu, kterým je rekonstrukce kina Vesmír, jež spravuje také naše společnost. A na základě uvedení mého záměru, využít prostory kina nad rámec jeho primárního účelu i na vybudování nového kreativního centra do žádosti, byl projekt kina jedním z nejlépe hodnocených v rámci tohoto grantu. Respektive zařazením akrobatické školy do projektu získal Trutnov dotaci ve výši necelých 70 milionů korun (maximum bylo 80 mil Kč), díky nimž bude moci v rámci rekonstrukce kina v jeho prostorách vzniknout i kreativní centrum potřebné pro provoz školy a bude mít zajištěno i základní finanční krytí pro svou činnost.

Partnerem na australské straně bude Josh Hoare, umělecký ředitel školy CirKidz z Adelaide, která vychovává ty nejlepší cirkusové performery. „Po dlouhém propojení mezi oběma společnostmi přichází další fáze, která je vzrušujícím a nadějným krokem ve vývoji nového cirkusu a celkového uměleckého rozvoje,“ doplnil Josh Hoare. Podrobněji bude celý projekt nové akrobatické školy představen dne 2. června zástupcům novocirkusové scény, odborné i laické veřejnosti na konferenci, která bude součástí doprovodného programu k letošnímu 13. ročníku festivalu Cirk-UFF.

Josh Hoare je zároveň režisérem inscenace Sissy, která bude mít letos na Cirk-UFFu světovou premiéru. V podání akrobatů Dylana Phillipse a Jordana Harta ze slavného souboru Gravity & Other Myths, uvidí diváci hodinovou show, která prostřednictvím té nejvyšší akrobacie, a zároveň vtipu, řeší rozličná témata dnešních mladých lidí obecně, a zároveň odráží pohled na svět autora námětu, jednadvacetiletého Dylana Phillipse.

Z dalších zahraničních účastníků se na festivalu Cirk-UFF objeví izraelské uskupení Bomba Cirkus s moderní cirkusovou show plnou humoru, hravosti a radosti. Zastoupena bude také slovenská scéna s performery Cirkuskus s interaktivním představením pro nejmenší. Nebude chybět ani přehlídka toho nejlepšího z české novocirkusové scény. Festival zahájí soubor Cirk La Putyka představením Senses, které slibuje hravé přeskakování mezi cirkusem tancem. V programu se objeví hned dvakrát. Do Trutnova se chystá i soubor Losers Cirque Company s inscenacemi Nespoutaní a Žena, růže, píseň, kost. Vizuálně-pohybovou performanci zajistí trojice ze souboru Cirkus TeTy a jejich Ke zdi. V rámci dalších představení vystoupí také akrobatky Klára Hajdinová nebo Eliška Brtnická. Chybět nebudou oblíbení klauni ze Squadra Sua, divadelní uskupení Holektiv, FysioArt, nebo chůdařská pouliční show s prvky improvizace souboru Sacra Cirkus. Vystoupí také studenti Katedry nonverbálního divadla HAMU.


Ken Mai (foto archiv tanečního studia Druna)

Víkendový workshop v Druhě: Butó a zen – obrazy z hlubin duše
taneční studio Druna pořádá dílnu věnovaná tanci Butó. Na intenzivní víkend 3. a 4. června dorazí známý japonský tanečník Ken Mai. Butó je mocný tanec, který odkrývá ohnivou krásu jedinečnosti lidské bytosti. „Je to cesta do hlubin vlastního nitra. Cesta, která nás může dovést k vnitřní očistě, katarzi a uvědomění si moudrosti našeho fyzického těla,“ jak popisují organizátoři:

Butó je tanec v němž lze znovu prožívat vše, co na zemi existuje. Oživuje paměť hmoty našeho těla, která pochází ze země a prošla mnoha proměnami. Tato praxe nám dovolí porozumět své přirozenosti, znovu se s ní spojit svým tělem a použít životní silu, kterou vesmír nabízí.

Dílna přináší přímé spojení tance Butó se zenovým přístupem ke světu. Zaměříme se na přirozený pohyb, na rozmanité druhy pohybu vyvolané naší představivostí. Když se v tanci naučíme důkladně pozorovat tělo, mysl, smysly, emoce a dýchání, pak za viditelnými pohyby můžeme odhalit neviditelnou energii pocitů. Zjistíme, jak souvisí to, co je vidět, s tím, co prožíváme. Když nasloucháme, když vnímáme zvuky pohybu a ticho, provokujeme svou tvořivost.

Budeme procvičovat fyzické tělo a zároveň mysl, zcitlivovat a otevírat všechny smysly, abychom se dostali na hlubokou spirituální úroveň, abychom dokázali přijmout podstatu temnoty a dosáhnout krásy lehkosti, stejně tak jako Zen i Butó přijímá svět v obou pólech – v temnotě i světle, ve smrti i narození. Hledáme podstatu krásy, zbavujeme tělo zažitých stereotypů krásy. Vymaníme tělo z kontroly mysli a oslovíme podvědomé tělo, náš stín, naši hlubokou podstatu. Tělo snové, obestřené vzpomínkami, které je záhadou ze své podstaty. Tělo se stává prostředkem dosažení transformace.

Čeká nás „chůze s obrazy“, tradiční práce se středem, vědomí v přítomnosti, zvuk, prostor a výraz, dech a hlas v pohybu, a kontaktní práce… Tvořivá vizualizace, která je při těchto metodách posilována, je sama nezvyklým zážitkem a vede k rozpoznání své cesty, posílení sebedůvěry a zdokonalení obrazu sebe sama. Butó pracuje s celým zázračným lidským systémem, zbavuje ho zažitých stereotypů, podle nichž nevědomě funguje. Učí tělo znovu pocítit nejrůznější jemné pochody, obnovit jeho zapomenutou citlivost.

Ken Mai je výjimečný člověk, současný tanečník, choreograf, učitel „BUTO“. Původem z Japonska, kde už po 20let praktikuje ZEN v chrámech a klášterech Kjóta. Zde studoval i jedinečné styly obou zakladatelů legendy tance Butó: Kazuo Ohny a Tatsumi Hijikaty. Svoji metodu „BUTO“ učí v Japonsku a Evropě od roku 1998. Ve svých představeních kombinuje buto s herectvím, zpěvem, bojovým uměním. Uvádí sólová představení v Evropě, Latinské Americe a Japonsku a miluje spolupráci s umělci jako například s hudebníky, sochaři, vizuálními umělci, nebo starými lidmi a dětmi.

Dílna je intenzivní: sobota 10:00 – 17:00 a neděle 9:00 – 16:30. Po předchozí domluvě možnost přespání v místě konání pro mimopražské účastníky. Dílna bude tlumočena do češtiny. Cena 3 450 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 950 Kč.


POZVÁNKY z redakční pošty a sociálních sítí

Dům tanečního umění Praha (foto Michal Hančovský)
Dům tanečního umění Praha (foto Michal Hančovský)

Seminář: Pracovně-právní minimum a daňová problematika
Seminář na oblíbené téma znovu organizuje Asociace tanečních umělců v rámci činnosti platformy TANUM. Seminář, ve kterém zájemci získají základní povědomí o problematice a jejích pojmech, povede Mgr. Martina Hájková, právní konzultantka Asociace profesionálních divadel ČR a Opery Národního divadla v Praze a vedoucí projektu Czech Mobility Infopoint v Divadelním ústavu.

Seminář se uskuteční ve středu 7. června 2023 od 15 do 17 hodin v učebně ve 2. patře v Domě tanečního umění, Údolní 212/1, Praha 4 – Braník (objekt bývalého Branického pivovaru). Akce je zdarma.

420PEOPLE – The Watcher (foto Pavel Ovsík)

420PEOPLE uvádí inscenaci The Watcher s kapelou Please the Trees na hradě Lipnice nad Sázavou
420PEOPLE & Hrad Lipnice nad Sázavou uvádí taneční show The Watcher a rockový koncert kapely PLEASE THE TREES v komnatách historického hradu v pátek 2. června od 20:00. inscenace Tha Watcher v choreografii Václava Kuneše se stala jednou z tanečních událostí posledních let a je nejprodávanějším představením 420PEOPLE. S živou nyní na speciálním představení v unikátních komnatách historického hradu Lipnice nad Sázavou. Součástí akce bude možnost nahlédnout do historických prostor hradu a také projekce filmů 420PEOPLE.

Hrad Lipnice (Lipnice nad Sázavou, Vysočina), 2. 6. 2023 / začátek představení 20:00 (otevření hradu 19:00)
Základní vstupné: 280,- Kč, studenti/senioři: 200,- Kč, dárcovské vstupné: 580,- Kč
Vstupenky online v síti GoOut. Francesca Amante, Eliška Jirsová, Veronika Tököly, Filip Staněk, Simona Machovičová & kapela Please The Trees / CHOREOGRAFIE: Václav Kuneš

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments