Stále stejný příběh – inuitská legenda ožije v „recyklované“ inscenaci

Orchestr BERG a PONEC – divadlo pro tanec otevřou v úterý 5. září 2023 novou sezonu premiérou hudebně-taneční inscenace Stále stejný příběh. Renomovaná choreografka Mirka Eliášová a špičková hudební skladatelka Jana Vöröšová, která bude také jednou z performerek na jevišti, se inspirovaly dávným inuitským příběhem. Hudebníci se rozpohybují a tanečníci se rozezvučí v představení, jehož tématem jsou člověk a příroda. Proto se v něm přednostně využívají „recykláty“ – tvůrci se pro ně ponořili do svých skladů, kde na další život čeká nepřeberné množství materiálů, hudebních nástrojů a dalších předmětů.
Eli a kol., orchestr BERG - Stále stejný příběh (foto Adéla Vosičková)
Eli a kol., orchestr BERG – Stále stejný příběh (foto Adéla Vosičková)

„Čím je nejlepší na světě být? Obyčejnou trávou nebo krásnou bylinou? Myší nebo ptákem? A co člověkem?“ Stará inuitská legenda se zamýšlí nad touhou žít a přežít i v těžkých podmínkách. „Dávný příběh rezonuje zvlášť v dnešní době plné strachů a neustálého pocitu ohrožení. Pracuje ale i s nadějí – člověk si díky své kreativitě dokáže poradit s nečekanými i náročnými situacemi,“ říká choreografka Mirka Eliášová.

Orchestru BERG se podařilo spojit dvě výrazné české umělkyně. Jana Vöröšová je uznávanou skladatelkou s objednávkami od České filharmonie nebo Pražského jara, Mirka Eliášová je jednou z tvůrčích stálic české taneční scény. „S oběma spolupracujeme už dlouho, s Janou od dob jejích studií, s Mirkou jsme od roku 2007 vytvořili řadu výjimečných site-specific večerů, mimo jiné v Čistírně odpadních vod nebo v bývalém paláci Elektrických podniků. Jsme rádi, že se nám je podařilo dát dohromady a že si tak dobře porozuměly,“ říká Peter Vrábel, umělecký šéf orchestru.

Eli a kol., orchestr BERG - Stále stejný příběh (foto Adéla Vosičková)
Eli a kol., orchestr BERG – Stále stejný příběh (foto Adéla Vosičková)

„S Mirkou a Janou jsme si stanovili cíl využít na maximum naše sklady, ve kterých se skrývá ohromné množství pokladů – materiálů, hudebních nástrojů a dalších věcí. Je to kreativní výzva i povinnost vůči naší planetě,“ prozrazuje Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG. Mirka Eliášová doplňuje: „Jde nám především o propojení pohybu a zvuku. Hudebníci mají pohybovou akci, tanečníci se rozezvučí, podle toho jsme je i vybírali. Je to další logický krok naší spolupráce.“

S tanečníky a hudebníky bude na jevišti i skladatelka Jana Vöröšová, které je taneční prostředí vlastní: „Nejsem tanečnice, ale chodila jsem tancovat a víc než dvacet let učím na konzervatoři Duncan Centre, takže se na tanec dívám každý den. Je skvělé, že od Mirky dostanu pocitové zadání a realizace je pak už na mně. I proto jsem si pro sebe do představení vybrala akordeon, který je hezky pohybový.“ Dále vystupují Jana Kubánková, Jazmína Piktorová, Radek Doležal a Radim Klásek.

První zkoušky se uskutečnily v březnu, hlavní zkoušky probíhají o letních prázdninách, premiéra otevře sezónu divadla PONEC v úterý 5. září. Večerní představení doplní dopolední uvedení pro školy. Nejbližší reprízy proběhnou 6. září  a 20. listopadu 2023 (další v roce 2024).

Eli a kol., orchestr BERG - Stále stejný příběh (foto Adéla Vosičková)
Eli a kol., orchestr BERG – Stále stejný příběh (foto Adéla Vosičková)

Orchestr BERG se zaměřuje na současnou hudbu a podporu českých skladatelů především mladších generací. Hudbu kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, své posluchače často zve do netradičních prostor. Ve světové premiéře uvedl již více než dvě stovky nových děl, jeho působení je tak pro vývoj české hudební scény naprosto zásadní. Za dobu své existence si Orchestr BERG vybudoval pověst špičkového tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. V roce 2021 získal pro Českou republiku po půl století prestižní cenu Prix Italia.

Eli a kol. je organická skupina umělců spolupracujících s tvůrčí dvojicí Eliášová (choreografie) – Jakl (zvuk). Její zakladatelka Mirka Eliášová je česká choreografka, taneční pedagožka a performerka. Vystudovala choreografii na Katedře tance HAMU (MgA., PhD.), kde dnes působí jako pedagog. Současně učí děti a neprofesionální tanečníky všech věkových kategorií na ZUŠ Klapkova v Praze a v rámci vzdělávacích a popularizačních workshopů. Věnuje se tvorbě interaktivních a experimentálních představení pro dospělého i dětského diváka. Dlouhodobě se zaměřuje se na využití principů improvizace v současném tanci a okamžité kompozici. Od roku 2008 spolupracuje s Orchestrem Berg na site-specific a interaktivních projektech.

PONEC – divadlo pro tanec je jedinečný prostor pro kreativitu, inspiraci, setkávání, dialog a nové impulsy. Na rozhraní dolního Žižkova a Karlína se již dvaadvacátým rokem podílí na tvorbě a vzniku nových progresivních tanečních děl, zejména jako koproducent. Oslovuje i dětské a mladé diváky a věnuje velkou pozornost tvorbě interaktivních představení pro školy a rodiny. Dává prostor domácím umělcům a zároveň rozšiřuje možnosti mezinárodní spolupráce. Divadlo PONEC je domovskou scénou festivalů TANEC PRAHA a Česká taneční platforma. PONEC provozuje Tanec Praha z. ú. na základě smlouvy o pronájmu s MČ Praha 3.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments