Souznění Jiřího Pavlici s festivalem Lípa Musica
Severočeští posluchači budou mít v rámci festivalu Lípa Musica za několik dní možnost objevit nové magické místo svého kraje. Barokní zámeček Návarov na Jablonecku desítky let chřadl, dokud ho před zkázou nezachránila citlivá rekonstrukce pod taktovkou nových majitelů. Památka, která obdržela ocenění od Libereckého kraje i Národního památkového ústavu, se návštěvníkům otevírá zřídka.
Při vzácné příležitosti uslyšíme Hradišťan v jeho tradiční poloze, tak jak ho lidé znají a mají rádi. Jako rovnocenný partner se předvede zpěvák a kytarista Pavel Helan. Tento „vlídný písničkář“, jak sám sebe tituluje, sdílí s ansámblem pozitivní, duchovní přístup k životu a úzké pouto s přírodou. Vzájemná spolupráce proto slibuje harmonický zážitek. Program večera reflektuje propojení s krajinou a malebnost zámeckého parku obklopeného lesy.
Ve vážnější a naléhavější poloze se Jiří Pavlica odhalí při druhém koncertu – 13. září 2024 v bazilice Všech svatých v České Lípě. Projekt nazvaný Memento odkazuje na stejnojmenné oratorium a o jeho inspirativních zdrojích autor pohnutě vypráví v podcastu. „Hudba má svou funkci uměleckou, může ale mít i schopnost léčit. To je v dnešním hodnotově rozkolísaném světě stále více a více potřebné. Písně o lásce a naději, které připravujeme, tvoří protiváhu zlu a vlastně dávají smysl celému našemu programu.“
Těžké téma útlaku a perzekuce pomohou prosvětlit nejen chrámové varhany, ale především mládí a energie dětského pěveckého sboru Severáček.
Po třetí se Jiří Pavlica představí 14. listopadu 2024 v Jiráskově divadle. Projekt Má to smysl! letos slaví jubilejní desáté výročí. Za dobu své existence spojil na jednom pódiu dospívající žáky ZUŠ Česká Lípa s takovými osobnostmi české hudby jako je Radek Baborák, Jitka Čechová nebo Josef Špaček. Mistrovské kurzy a veřejný koncert s profesionály kromě kultivace umu mladých hudebníků fungují jako mezigenerační souznění a motivace při hře na nástroj vytrvat, ačkoliv moderní doba skýtá dětem mnohá jiná pokušení, která zdaleka nekladou tak vysoké nároky.
Rozhodnutí přijmout roli uměleckého garanta 23. ročníku Lípy Musicy vysvětluje Jiří Pavlica ve videu. Mimo jiné vyzdvihuje mimořádnou programovou nápaditost, která bere v úvahu nejen žánrová souznění, ale i historický či filozofický přesah: „Kdybych měl zhodnotit, proč je ten festival z mého pohledu tak dobrý, tak bez pořadí důležitosti: dramaturgická originalita, dělají to mladí lidé, kteří mají zápal a tomu vždycky fandím. Program zahrnuje projekty pro děti a s dětmi. Navíc je tam jakýsi mnohovrstevnatý přístup. Je tam tolik přesahů, že si myslím, že to je pro dnešní dobu, která má okruh svých problémů, nesmírně důležité. Uvědomit si, co řešili naši předci v kontrastu s námi, nám může přinést pokoru. Naše setkání s ředitelem Martinem Prokešem tomu dalo patřičnou tečku. Domluvili jsme se na všem, náramně jsme si porozuměli. Já se jistým snahám o souznění různých žánrů a dialogům různých národů věnuji v podstatě celý život. Takže já jsem neváhal ani chvíli a jsem poctěn.“
Zajímá vás, jaká konkrétní jména z programu letošní garant doporučuje? Jakým způsobem se
s postupujícími roky mění jeho tvorba a proč? Věnoval se někdy pedagogické práci s dětmi?
Poslechněte si jeho rozhovor s Pavlem Ryjáčkem.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]