Česká hudba se o prázdninách rozletí do světa
„Po celý rok se snažíme připomínat, že právě hudba je jedním z našich nejcennějších vývozních artiklů. Jako Češi se můžeme pyšnit plejádou skladatelů, kteří se stali skutečně světoznámými. A zdaleka nejde jen o Smetanu, Dvořáka či Janáčka, máme také celou řadu současných umělců, kteří na tuto slavnou tradici navazují. Osudy všech těch, kteří pomohli a pomáhají budovat věhlas české kultury v zahraničí, jsme se rozhodli přiblížit výstavou ‚Rozlety české hudby‘. Jsme rádi, že jsme pro ni našli nadšeného partnera právě v Letišti Václava Havla. Díky tomuto spojení se o české hudbě mohou dozvědět i ti, kteří třeba nejsou pravidelnými návštěvníky koncertních síní,“ uvádí koordinátor Roku české hudby Marek Šulc. Výstava potrvá minimálně do konce září a návštěvníkům dá nahlédnout do života Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů i generace terezínských autorů. Jeden panel je věnován také současným českým skladatelům a skladatelkám.
První červencové dny zastihly na cestách Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Společně se svým šéfdirigentem Petrem Popelkou se orchestr vydal na téměř dvoutýdenní turné po Japonsku. Koncerty pro housle a violoncello Antonína Dvořáka, jeho Novosvětská i Smetanova Má vlast zazní v celkem šesti sálech včetně tokijské Suntory Hall.
Českou hudbu nabídne zahraničnímu publiku také Plzeňská filharmonie pod taktovkou dirigenta Jana Schultsze. 27. července výběr symfonických básní z Mé vlasti ve švýcarském Engandinu doplní Koncert pro housle Ericha Wolfganga Korngolda. O den později v bavorském městečku Niederalteich uvedou plzeňští filharmonici Smetanův cyklus celý.
O jeden ze zahraničních vrcholů Roku české hudby se na přelomu prázdninových měsíců postará Opera Národního divadla. Na věhlasném festivalu ve finské Savonlinně soubor vystoupí celkem čtyřikrát. Tři reprízy Prodané nevěsty povede dirigent Jaroslav Kyzlink a v titulních rolích Mařenky a Jeníka se budou alternovat Barbora Perná s Alžbětou Poláčkovou a Richard Samek s Peterem Bergerem. 31. července pak na hradě Olavinlinna zazní výběr z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry Orchestr Opery Národního divadla doprovodí šestici předních českých sólistů a sólistek – sopranistky Barboru Pernou a Alžbětu Poláčkovou, tenoristy Pavla Černocha a Aleše Brisceina, barytonistu Svatopluka Sema a basista Zdeňka Plecha. Ve druhé polovině koncertu zazní 2. jednání z Janáčkovy Její pastorkyně, kde jako exkluzivní host vystoupí oblíbená finská sopranistka a uznávaná interpretka janáčkovských rolí Karita Matilla.
Slavné letní festivaly budou hostit také Českou filharmonii, kterou tentokrát povede její hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša. Do hamburské Elbphilharmonie tentokrát první český orchestr přiveze Koncert pro violoncello Antonína Dvořáka a Sukovu symfonii Asrael. Ve švýcarském Lucernu a německém Wiesbadenu zazní Dvořákovy koncertní předehry V přírodě, Karneval a Othello a opět Dvořákův violoncellový koncert. Sólisty budou Sheku Kanneh-Mason a Anastasia Kobekina. Letní turné České filharmonie završí dva koncerty na BBC Proms v Londýně. Zazní Dvořákovy koncerty pro violoncello a klavír, Sukův Asrael, Vojenská symfonieta Vítězslavy Kaprálové a Glagolská mše Leoše Janáčka s hvězdným pěveckým obsazením a také s Pražským filharmonickým sborem.
Moravská filharmonie Olomouc se svým šéfdirigentem Zsoltem Hamarem bude během podzimu českou hudbu propagovat na několika koncertech ve významných sálech v Polsku. Dvořákův Koncert pro klavír přednese Marek Kozák a zazní také Symfonie č. 1 Bohuslava Martinů. Repertoár koncertů v Krakově, Štětíně, Bydhošti, Varšavě, Lubíně, Opoli a Katovicích doplní skladby Karola Szymanowského a Henryka Mikolaje Góreckého.
Koncerty a výstavy v průběhu celého roku 2024 připravují také Česká centra a zastupitelské úřady. V Tokiu do 19. července probíhá výstava Slavní čeští skladatelé, v Českém centru v Paříži lze až do října navštívit fotografickou výstavu, která se věnuje českým jazzovým interpretům.
Celý Rok české hudby vyvrcholí Českým týdnem v Carnegie Hall. Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem uvede celkem tři programy, a cappella koncert připraví Pražský filharmonický sbor a ve vlastním recitálu vystoupí také Pavel Haas Quartet.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]