Vzpomínka na tragické výročí: Skladba Karla Ančerla zazní ve světové premiéře
Karel Ančerl založil v Terezíně orchestr složený z obyvatel ghetta. Nastudoval s ním dva koncertní programy. Jeden složený z děl „árijských“ skladatelů J. S. Bacha, G. F. Händela a W. A. Mozarta a druhý, odvážně se skládající výhradně z českých autorů A. Dvořáka, P. Haase a J. Suka. Oba budou ve své repríze odehrány v Dvořákově síni pražského Rudolfina, sídle České filharmonie, v jejímž čele Ančerl dlouhá léta působil jako šéfdirigent. Koncert bude rozšířen o autorskou hudbu Karla Ančerla Skladbu pro smyčcový orchestr v čtvrtónech. Její původní partitura byla nalezena v dirigentově pozůstalosti a nyní zazní ve světové premiéře. Interpretace bude v provedení polského dirigenta Marka Mośe a smyčcového orchestru AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, symbolicky působícího poblíž Osvětimi. Skladbu Koncert pro housle E dur od J. S. Bacha zahraje sólista a koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička. Doprovázen bude cembalistkou Editou Keglerovou.
Přítomnost sólisty České filharmonie bude připomínat koncert odehraný před pohlaváry gestapa. Program bude doplněn projekcí záběrů orchestru z Terezína a jediným dochovaným rozhovorem s Karlem Ančerlem, ve kterém se vyjadřuje k vyvraždění své rodiny. Vzpomínkový večer uvede moderátorka Ester Janečková.
Odkazu Karla Ančerla se dlouhodobě věnuje hudebník Ivan Bierhanzl společně s Ančerlovou vnučkou Maximiliánou. Ti se zasloužili nejen o objevení neznámé tvorby světoznámého dirigenta, ale jsou i iniciátory připravovaného koncertu. Ten bude současně zaznamenáván v rámci natáčení dokumentárního filmu o životě Karla Ančerla vznikajícího v produkci společnosti FREESAM a koprodukci České televize. Partnery programu jsou Židovské muzeum v Praze, Polský kulturní institut, crowdfundingová platorma Donio a společnost DLOUHY TECHNOLOGY. Mediálními partnery jsou Česká televize, Český rozhlas a JCDecaux.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]