Týden s tancem
Divadlo dneška, mezinárodní festival a konference dokumentárního divadla, se bude konat v září v Paláci Akropolis
Divadelní soubor Tantehorse ve spolupráci s Palácem Akropolis chystá na 7. až 11. září mezinárodní festival a konferenci dokumentárního divadla. Divadlo dneška během pěti dnů představí pět souborů, které spojuje zájem o současná společenská témata a vnímají divadlo jako důležitý nástroj pro jejich komunikaci. Diváci se mohou těšit na představení plná autentických příběhů, svědectví a dokumentárních materiálů, která zprostředkují silné a emotivní divadelní zážitky.
Hotel Europa (PT) je mezinárodní inovativní a provokativní divadelní soubor, který využívá autentické příběhy, rozhovory a reálné dokumenty a následně je přetváří do divadelních inscenací. Divadlo NIE (NO, ČR, GBR) se specializuje na vyprávění příběhů, které jsou často inspirovány skutečnými událostmi a osobními zkušenostmi. Jejich inscenace kombinují vyprávění s vizuálními a fyzickými prvky. Soubor Holubová, Kočárková, Štarhová (ČR) se orientuje na dokumentární divadlo, které kombinuje prvky skutečných příběhů, osobních svědectví a historických událostí. Spitfire Company (ČR) se ve svých projektech zabývá aktuálními společenskými a politickými tématy. Jejich práce reflektuje současné problémy a výzvy, čímž otevírá prostor pro dialog a zamyšlení. Tantehorse (ČR) je soubor známý svým inovativním a interdisciplinárním přístupem, který kombinuje pohybové divadlo, tanec, vizuální umění s prvky dokumentárního divadla.
„Dokumentární divadlo nabývá na důležitosti. V poslední době jsem měl to štěstí, že jsem se setkal s různými přístupy k tomuto fenoménu a že některé úspěšné projekty jsme uvedli v Paláci Akropolis,“ říká iniciátor projektu Divadla dneška Petr Boháč. V posledních letech se Palác Akropolis profiluje jako prostor se zájmem o představení s dokumentární tematikou. „Společně se souborem Tantehorse, který dokumentární divadlo má jako jeden z pilířů dramaturgie, jsme se rozhodli společně prozkoumat možnosti, jak vytvořit evropský projekt, který by svedl dohromady několik výrazných protagonistů tohoto žánru. Věřím, že se společně navzájem ovlivníme a obohatíme,“ dodává Petr Boháč.
Součástí festivalu bude také odborná konference, která se uskuteční 8. září 2024. Konference bude v angličtině a zaměří se na současné podoby dokumentárního divadla. Poskytne prostor pro diskusi a výměnu zkušeností mezi zúčastněnými soubory a odbornou veřejností. Účastníci konference budou mít jedinečnou příležitost seznámit se s různými přístupy zúčastněných souborů k tvorbě dokumentárního divadla, sdílet své zkušenosti a diskutovat o výzvách a možnostech tohoto specifického uměleckého žánru.
Konference začne představením zúčastněných souborů, které představí své metodiky a techniky přístupu k dokumentárnímu divadlu. Bude se diskutovat o tom, co pro jednotlivé soubory znamená dokument a proč z něj ve své tvorbě vycházejí. Dalším významným bodem bude zkoumání vztahu mezi dokumentárním divadlem a aktivismem a také zamyšlení nad tím, jak toto spojení může přispět ke společenským změnám.
Podrobnější program a vstupenky na představení získáte na nových webových stránkách Tantehorse.
7. 9. Divadlo NIE: Konec všeho, navždy
8. 9. Tantehorse: IRIS
9. 9. Holubová, Kočárková, Štarhová: Nebojsy
10. 9. Spitfire Company: Baletky
11. 9. Hotel Europa: Perfect Match (Portugalsko)
Nově vznikající soubor LUSK, z. s. uvede svoji vůbec první premiéru taneční inscenace YUTORI
Vznikl nový autorský taneční kolektiv, který svou práci představí poprvé 8. září ve 20:00 hodin v divadle Venuše ve Švehlovce. Choreografie a režie projektu je v rukou Natalie Tun, která je součástí programu Nové Sítě z. s. Nová krev na scéně. Dostává tak prostor pro objevování své tvůrčí identity a rozvoj osobitého pohybového slovníku.
Tvorba inscenace pramení z touhy nahlédnout do momentů (spočinutí), které se odehrávají mimo rychle se pohybující svět kolem nás, klade si otázku, jakým způsobem zasahuje do našeho těla, vědomí i podvědomí. Jak zpomalit a odlehčit prostor kolem nás i v sobě? Během hledání odpovědí na tuto otázku se vynořuje japonský výraz Yutori, který ve volném překladu pojmenovává proces nalezení prostoru, stav bytí, kdy vnímání času ztrácí své konkrétní vymezení. Tři tanečnice – Agáta Jarošová, Audrey Kristine Wangle, Marialena Souli – zvou diváky na expedici svou vnitřní krajinou a proces hledání klidného místa v ní. Kladou si otázku, jak se k němu dostat i jak oslavit lehkost okamžiku a prostoru.
Nechte mě být,
kde se les setkává loukou,
kde se moře setkává s pískem,
kde se město setkává s lidmi.
Nechte mě být,
kde se má mysl vzdaluje
kde se mi rozostří zrak
tam kde usínám s klidem a probouzím s radostí.
Tvůrčí tým je specifický svým mezinárodním uskupením nezávislých tanečních umělkyň s paletou pestrých zkušeností z místní i evropské scény. Ve spolupráci s choreografkou se tak zaměřují na tvorbu precizního a kompaktního tanečního jazyka pro komunikaci tématu.
Lusk z. s. je uskupením tří umělkyň na poli současného tance a performance, aktivně působících v České republice, na Slovensku a zahraničí. Profesionálně se věnují jevištní tvorbě, choreografii, interpretaci a výuce tance všech věkových kategorií. Natalie Tun, Agáta Jarošová a Eva Urbanová založili svůj kolektiv s cílem přispět k rozvoji současné taneční scény skrze sdílené umělecké hodnoty, mezi které patří zejména přirozené způsoby pohybového vyjádření, udržitelnost a naplnění smyslu umělecké spolupráce.
Vstupenky jsou k dostání online na GoOut. Základní vstupné je 200 Kč, zvýhodněné vstupné 150 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).
420PEOPLE uvedou novou taneční inscenaci Y / why v pražské La Fabrice: uzavírají tak pomyslný triptych choreografií EVER Y WHERE
Soubor současného moderního tance 420PEOPLE uvede ve dnech 9. a 10. září premiéru inscenace Y / why v prostorách pražské La Fabriky v Holešovicích. Tímto tanečním dílem uzavírá choreograf Václav Kuneš pomyslný triptych, jehož součástí jsou dvě předchozí inscenace s názvy EVER a WHERE. Tyto tři inscenace na sebe, nejen časově, navazují a vytváří komplexní dílo EVER Y WHERE. Vstupenky na obě premiérová uvedení jsou k dostání na webu La Fabriky. „Proč hledat smysl věcí taneční inscenací? Proč ne.“
„Otázka ‘proč’ je možná naše první otázka. A může být i ta poslední. Mezi “první a poslední” ji ale používáme prakticky denně. Někdy z opravdové zvídavosti, někdy z absolutního nechápání (některých) jedinců, společnosti nebo světa kolem nás. A právě ta dynamika vztahu jedinec versus skupina je mojí inspirací pro mnoho tanečních kreací a gagů, ale také pro výlet do nejhlubších zákoutí lidské duše,“ říká choreograf a umělecký ředitel souboru 420PEOPLE Václav Kuneš.
Ústředním motivem celého triptychu je pohyb. Pohyb, který je zasazen do času, prostoru a určitého kontextu či společenství lidí. Společná struktura naznačuje návrat k základnímu, formálnímu a exponovanému pohybu a jeho transformaci. Současný tanec propojuje tři choreografie do jemné mozaiky rovnováhy mezi prázdnými prostory, tichem a pauzami, a tělem, hudbou a pohybem. V inscenaci Y / why se dle tvůrců pohyb formuje v realitě, která je cynická, vtipná, ale i násilná a rozbitá více než kdy jindy.
EVER je čas. „O momentech, které jsou pomíjivé a věčné zároveň.“
WHERE je prostor. „O cestě sám k sobě, tedy někam.“
Y / why je smysl. „O vtipné, cynické, ale i rozbité realitě.“
„V čisté, jednoduché, ale monumentální scénografii Hynka Dřízhala se jeviště promění v prostor nekonečného portálu pro pětici tanečníků a tanečnic, kteří se v něm pohybují v rámci svého autonomního, nezávislého pole, jehož meze tvoří vzájemná hranice pohybového jazyka. Přesto spolu komunikují a vytvářejí prostor pro potřebnou fyzickou, nikdy nekončící, svobodu, která začíná zdánlivě jednoduše. Předvídatelná ale není. Neustále se proměňuje. Skrze pocit něhy, katarze, smíchu, ale i destrukce. Nikdy totiž neskončí – je to ‚ona svoboda‘…,“ láká soubor 420PEOPLE na novinku.
V choreografii Václava Kuneše se představí tanečníci a tanečnice Veronika Tököly, Eliška Jirsová, Eliška Hulínská, Filip Staněk, Michal Toman. Pod hudební složkou inscenace je podepsaný český hudebník, producent a DJ Exhausted Modern. Exhausted Modern aka Oblaka (vlastním jménem Ladislav Zensor) se řadí ke generaci, která významně formuje nejen tuzemskou elektronickou scénu – ať už svou vlastní hudbou, DJ mixy nebo třeba skrze label Endless Illusion. Jeho již druhá spolupráce se souborem 420PEOPLE propojuje současný tanec a techno s industriálním zvukem.
SE.S.TA zve na seminář s diskusí a taneční workshop
Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA pořádá ve čtvrtek hned dvě akce pro veřejnost:
Současné trendy v rozvoji publika – seminář a diskuse pod vedením Blanky Markové
Čtvrtek 5. 9., 14:00–17:00 | Místo konání akce: Veletržní palác, NGP (Korzo)
Seminář s diskusí pod vedením Blanky Markové pro profesionály z různých oborů kultury a umění bude zaměřený na problematiku práce s publikem v kontextu současných výzev. Seminář se bude zabývat tématy:
– Rozvoj stávajících a nových publik
– Segmentace kulturního publika
– Trendy a nástroje v marketingové komunikaci kulturních organizací
Případové studie:
– Blanka Marková, Ph.D., strategická konzultantka oborové taneční platformy Vize tance, dále představí případové studie z České republiky a Estonska.
– O své zkušenosti s vedením francouzského kulturního centra Les Laboratoires d’Aubervilliers se podělí tanečnice a choreografka Alice Chauchat. (V angličtině.)
Součástí semináře bude i facilitovaná debata s odborným publikem.
Pohybový workshop s Alice Chauchat: Museography Choreography
Po semináři v 17:00 (–19:00) zve SE.S.TA na pohybový workshop s choreografkou Alice Chauchat, kde se bude moci odborné publikum prolnout s širokým publikem. Alice Chauchat představí svou práci na projektu Museography Choreography, který bude mít premiéru ve Veletržním paláci 10. a 11. 9. (Na workshop je třeba registrace přes GoOut.cz; brzy spustíme.)
Na praktickém workshopu se choreografka Alice Chauchat (FR/DE) podělí o taneční partitury (scores) ze své nové performance Museography Choreography. Tato jednoduchá, přesto enigmatická zadání určují, jak na sebe při tanci působíme. Budeme také hovořit o různých modelech pro vedení našich tělesných archivů i kurátorství uměleckých sbírek.
Vstup na seminář je zcela volný. Vstup na workshop je pro zájemce zdarma, ale s nutností registrace přes GoOut.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]