Semjon Byčkov je po operaci, sezonu České filharmonie zahájí Charles Dutoit
Klavírní koncert Antonína Dvořáka vůbec poprvé zahraje Daniil Trifonov, rezidenční umělec České filharmonie v nastávající sezoně, který bude i jedním ze sólistů prosincového Českého týdne v Carnegie Hall, jímž vyvrcholí Rok české hudby 2024. V druhé části večera zazní Fantastická symfonie Hectora Berlioze.
Legendární švýcarský dirigent Charles Dutoit řídil Českou filharmonii během své více než šest desítek let dlouhé kariéry celkem čtrnáctkrát. Poprvé tento dnes již sedmaosmdesátiletý dirigent zavítal do Prahy v roce 1972 a znovu o necelý rok později. Na programu tehdy vedle Passacaglie Martina Franka a Beethovenova Třetího klavírního koncertu stála právě i Berliozova Fantastická. Opět se k prvnímu českému orchestru vrátil v roce 1991 s Requiem Gabriela Faurého a Stabat Mater Francise Poulenca. V roce 2005 po koncertech v Rudolfinu vedl Českou filharmonii i na japonském turné. Program se tehdy skládal výlučně z děl ruských autorů, jeho hlavní položkou bylo proslulé Svěcení jara Igora Stravinského, které se i přes velkou náročnost nebál dirigovat již v útlém věku. Naposledy se Charles Dutoit setkal s prvním českým orchestrem hned dvakrát v roce 2007 – poprvé v rámci Pražského jara a podruhé v koncertním provedení opery Král Roger Karola Szymanowského.
Daniil Trifonov, v Americe žijící pianista s ruskými kořeny, vystoupil s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka poprvé v roce 2015. K orchestru se vrátil v září 2020, kdy se Semjonem Byčkovem zahájil 125. sezonu Šostakovičovým Koncertem pro klavír, trubku a smyčcový orchestr. V dubnu 2023 nastudoval s Jakubem Hrůšou Skrjabinův koncert. Umělecky šlo o tak špičkové večery, že ho vedení filharmonie oslovilo, aby se stal rezidenčním umělcem sezony 2024/2025. Třiatřicetiletý Daniil Trifonov tak zahraje Dvořákův Klavírní koncert v Rudolfinu na zahájení sezony, v přímé návaznosti na ně se stejným programem vystoupí v Bratislavě a v prosinci 2024 v newyorské Carnegie Hall a torontské Koerner Hall. Do kontrapunktu k velkému koncertnímu vystoupení s orchestrem postaví Trifonov svůj klavírní recitál 29. září v Rudolfinu.
Nová sezona České filharmonie bude svou první částí ještě patřit Roku české hudby 2024. Orchestr během ní uvede díla Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, Jana Dismase Zelenky, Josefa Myslivečka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, Josefa Suka, Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Pavla Bořkovce, Vladimíra i Lukáše Sommera, Marka Kopelenta, Viktora Kalabise, Petra Ebena, Rafaela Kubelíka, Jiřího Temla, Petra Popelky a Pavla Zemka Nováka. Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov provede během 129. sezony například Mahlerovu Pátou symfonii či Bachovu Mši h moll.
Na postu hlavních hostujících dirigentů budou pokračovat Jakub Hrůša, který připraví Sukův Epilog či Sommerovu Vokální symfonii, a Simon Rattle, jenž nastuduje Janáčkovu Glagolskou mši nebo v koncertním provedení operu Kurta Weilla Sedm smrtelných hříchů. Vedle titulárních dirigentů se k orchestru vrátí Alain Altinoglu, Giovanni Antonini a Tomáš Netopil. Filharmonici poprvé přivítají dirigentku Nathalii Stutzmann, americkou hvězdu Alana Gilberta a šéfsbormistra Pražského filharmonického sboru Lukáše Vasilka.
Klavíristu Daniila Trifonova doplní Kristian Bezuidenhout, Beatrice Rana, Leif Ove Andsnes, sestry Labèque a Kirill Gerstein. Ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí i violoncellisté Alisa Weilerstein a Sheku Kanneh-Mason nebo violista Antoine Tamestit. Mezi českými umělci nebudou chybět mezzosopranistka Magdalena Kožená, houslisté Jan Fišer a Jiří Vodička, violistka Eva Krestová a violoncellista Ivan Vokáč. Sedmnáctý listopad Česká filharmonie oslaví s houslistou Josefem Špačkem a dirigentem Petrem Popelkou. Pravidelným uměleckým partnerem České filharmonie bude Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka. Prostor na večerních koncertech dostane Česká studentská filharmonie.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]