Příběh pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech
„Psal se rok 1960, kdy jsem absolvoval pražskou konzervatoř, ale kromě koncertní činnosti jsem nikdy nebyl členem operního souboru. Chtěl jsem naopak získat co nejširší informace o hudbě a divadle ve spojení s produkcí a řízením. Takto vyzbrojen jsem se rozhodl dát své síly ve prospěch mladých koncertních a operních pěvců na počátku jejich hudební kariéry,“ říká ředitel Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech Alois Ježek.
Spolupráce s Marií Drlíkovou, která se aktivně podílela na jednáních se sponzory a podporovateli, byla jedním z klíčových faktorů úspěchu této iniciativy. Mezi těmi, kdo soutěž podpořili, byl JUDr. Karel Mikysa, Antonín Dvořák III., Český rozhlas, národní divadla a další významné instituce, které chápaly význam tohoto projektu.
Významným rádcem se stala rektorka Akademie múzických umění Marie Budíková Jeremiášová a profesor Karel Leiss. Díky jejich podpoře a vedení se soutěž v roce 1966 dočkala svého prvního ročníku.
Mezi vítězi se během let objevila zvučná jména jako Gabriela Beňačková, Magdaléna Hajóssyová, Edita Gruberová či Jaromír Vavruška, což potvrzuje vysokou úroveň soutěže. Odborná porota, složená z osobností jako Marie Budíková Jeremiášová, JUDr. Janko Blaho, profesor Václav Holzknecht, Ivo Žídek a Eva Randová, byla vždy chloubou soutěže. V posledních letech ji vedl Peter Dvorský, od letošního roku stojí v jejím čele Jiří Nekvasil.
Za úspěchem soutěže stála také spolupráce s dirigenty, jako byli Josef Chaloupka, František Drs a současný dirigent Jiří Štrunc.
Od svého počátku byla soutěž určena výhradně studentům uměleckých škol, ale po roce 1990 došlo k otevření soutěže širší veřejnosti. Od té doby se mohou účastnit pěvci do 35 let v kategorii Opera – Opera muži, Opera ženy; Junior – Junior muži, Junior ženy (do 24 let), a od roku 1995 také v kategorii Píseň. Nejmladší kategorie Operní naděje, určená pro studenty konzervatoří ve věku 16–20 let, byla zavedena v roce 2014.
Pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech se stala platformou, která poskytuje mladým talentům příležitost k jejich rozvoji a budování úspěšné kariéry. Její pokračování a úspěchy účastníků jsou hlavním cílem organizátorů, kteří i nadále usilují o spravedlivé rozhodování poroty a profesionální přípravu soutěže.
Za přípravu soutěže patří velké díky také spolupracovnicím Ivě Pekárkové, Janě Beranové, Jitce Hradílkové a Jitce Arnoldové, jejichž nasazení a profesionalita přispívají k trvalému úspěchu tohoto významného kulturního projektu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]