Světová operní divadla: Mnichovské Národní divadlo
Když 21. ledna 1825 usedla dvorská smetánka do obnoveného hlediště mnichovského Národního divadla, které bylo po dvou letech po zničujícím požáru vzkříšeno dvorským stavebním radou Leo Klenzem, jistě netušilo, že tahle překrásná budova bude zničena a znovuobnovena ještě jednou. Po zkázonosné druhé světové válce.
Tehdy, v lednu 1825 se hrála opera Karla Ditterse von Dittersdorf Doktor und Apotheker. Až do roku 1823, tedy do zničujícího požáru, byly na repertoáru Národního divadla především němečtí autoři. Nový intendand Johann Nepomuk Poissl však od roku 1824 začal velmi dbát o rozšíření repertoáru. Zařazoval do něho francouzské opery, operu italskou a pozval tehdejšího berlínského generálního ředitele Gaspara Spontiniho, aby v Mnichově dirigoval svou úspěšnou Vestálku. Protože součástí obnoveného divadla byly i zcela nové dílny a malírny dekorací, v nichž se významná dynastie dvadelních malířů – Quagliové mohla směle realizovat, dostávají se na repertoár také Mozartovy opery, pro které jsou malovány velkoplošné prospekty.
Budova Mnichovské státní opery byla velmi dobře začleněna do rámce tehdejšího Maxmiliánova náměstí a sloužila, s průběžnými opravami, až do druhé světové války. V noci z 2. na 3. října 1943 je budova zcela zničena bombardováním spojenců. Po válce se rozhodlo o jejím znovuvybudování. Práci dostali zadánu tehdejší významní němečtí architekti Gerhard Graubner a Carl Fischer. Budova byla velmi citlivě obnovena za tehdy velmi vysokých nákladů – 46 milonů německých marek.
Na repertoáru mnichovské opery je ročně až přes 60 děl, což z ní činí jedno z repertoárově nejbohatších operních divadel na světě. Budova má za sebou původní premiéry Wagnerových Mistrů pěvců, Tristana a Isoldy, Zlata Rýna a Valkýry, Pfiznerova Palestriny, Straussova Dne míru a Capriccia, Orfova Měsíce. Dirigovalytu hvězdy operního nebe, jako byl Richard Strauss, Hans Knappertsbusch, Karl Böhm…
Opera je také dějištěm jednoho z nejvýznamnějších festivalů, původních Mozartovských slavnostních her, dnes Letních slavnostních her, které se v její budově pořádají každoročně už od roku 1901. Repertoárově se jedná o nejbohatší letní operní festival na světě.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]