Jubilejní ročník Festivalu Pražské jaro 2025 je tady

V prvním týdnu programu připomene Pražské jaro hned tři významná „skladatelská“ výročí. 50 let od smrti Dmitrije Šostakoviče (1906–1975), 90 let od narození Luboše Fišera (1935–1999) a 100 let od narození Jindřicha Felda (1925–2007). Pro nedočkavé diváky vystoupí již dnes v open air zóně Skety, Clarinet Factory a Wihanovo kvarteto.
Festival Pražské jaro - ilustrační fotografie (zdroj Pražské jaro, foto Petra Hajská)
Festival Pražské jaro – ilustrační fotografie (zdroj Pražské jaro, foto Petra Hajská)

Festival Pražské jaro neoficiálně otevře již dnes 11. května program v ČEZ Open Air zóně před Rudolfinem, kde čeká na příznivce klasické, jazzové i populární hudby dvoudenní program, jehož hvězdami budou vokální sexteto Skety, soubor Clarinet Factory nebo Wihanovo kvarteto, které se předvede v úspěšných aranžích písní Beatles. Program vyvrcholí přímým přenosem Zahajovacího koncertu Pražského jara 12. května od 20 hodin z Obecního domu. Vstup na všechny akce ČEZ Open Air zóny je zdarma.

Wihanovo kvarteto (foto Petra Hajská)
Wihanovo kvarteto (zdroj Pražské jaro, foto Petra Hajská)

První týden Pražského jara 2025

V pondělí 12. května zahájí 80. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro Má vlast Bedřicha Smetany v podání České filharmonie a Semjona Byčkova. První festivalový týden dále nabídne 14. května pražskojarní debut Bostonského symfonického orchestru s Andrisem Nelsonsem a houslistkou Baibou Skride v programu sestaveném výhradně z děl Dmitrije Šostakoviče. Den poté 15. května se v Rudolfinu představí možná nejlepší asijský orchestr současnosti – NHK Symphony Orchestra z Tokia s šéfdirigentem Fabiem Luisim a houslistkou Akiko Suwanai. Fabio Luisi se vrací na Pražské jaro po pětatřiceti letech, Akiko Suwanai bude na festivalu debutovat.

Andris Nelsons (zdroj Pražské jaro, foto Marco Borggreve)
Andris Nelsons (zdroj Pražské jaro, foto Marco Borggreve)

Od 16. do 18. května proběhne očekávaná rezidence houslistky, performerky a skladatelky Patricie Kopatchinské, a to postupně ve třech projektech: Čas a věčnost s Camerata Bern (16. května), Pierrot lunaire, kde se „PatKop“ představí také jako herečka (17. května), a v recitálu z děl Luboše Fišera a Ludwiga van Beethovena (18. května).

Patricia Kopatchinská (zdroj Pražské jaro, foto Marco Broggreve)
Patricia Kopatchinská (zdroj Pražské jaro, foto Marco Broggreve)

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro se dočká svých vítězů v oboru hoboj a violoncello a na své si přijdou i příznivci komorní a staré hudby v recitálu klavíristy a nedávného vítěze Soutěže J. S. Bacha v Lipsku Jana Čmejly (17. května) a v koncertech Sollazzo Ensemble, jenž představí hudbu italské renesance, a Wihanova kvarteta, které na Pražském jaru oslaví čtyřicet let od svého založení. Společně se sopranistkou Lucií Kaňkovou uvede světovou premiéru Čtyř písniček o štěstí Jindřicha Felda.

Lucie Kaňková (zdroj Pražské jaro, foto Dmitry Skvortsov)
Lucie Kaňková (zdroj Pražské jaro, foto Dmitry Skvortsov)

Zahajovací koncert Pražského jara 2025 bude živě přenášet 12. května od 20 hodin Český rozhlas Vltava a Česká televize na kanálu ČT art, včetně online přenosu v iVysílání ČT. Festival rovněž nabídne online stream zahajovacího koncertu na sociální síti Facebook na profilech @PrazskeJaro, @ceskatelevizeart, @ceskafilharmonie a @SkupinaCEZ. Záznam koncertu na FB bude k dispozici do 19. května.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře