Světová operní divadla: Kodaň

Královské kodaňské divadlo – postavené jako divadlo neoperní – vešlo do historie jedním z více než tisíce dvou set známých divadelních požárů. Požár v roce 1689 zachvátil kromě divadla samotného i část královského paláce a zničil významnou část uměleckých sbírek královské rodiny. Při tomto požáru zahynuly bezmála tři stovky lidí. Dánsko ale ještě dost dlouho poté nemělo divadlo zasvěcené opeře vůbec. Až do roku 1748, kdy na tehdy největším kodaňském náměstí Kongens Nytorv bylo postaveno divadlo určené výhradně pro operu. V letech 1773 až 74 bylo přestavěno a zajímavostí je, že po znovuotevření si nad portálem diváci mohli přečíst symbolický nápis Ei blot til lystNejen pro pobavení. Jaký vztah tehdejší společnost k opeře měla, si podle nápisu dokážete představit. Rozhodně to pro většinu lidí vážná intelektuální záležitost nebyla (což i v současnosti někteří lidé z opery dělají), ale umění sloužící především pro pobavení širokých vrstev tehdejší společnosti. V roce 1855 byla budova tohoto divadla stržena na jejím místě v letech 1872-74 postaveno operní divadlo s větší kapacitou hlediště. Začalo se zde hrát 15. října 1874. Divadlo stojí dodnes a má kapacitu zhruba půldruhé tisícovky míst.

 

Staré královské divadlo: exteriér a interiér hlediště

Až do období romantismu žila opera v Dánsku především uváděním cizích (zejména německých) autorů. Původní dánskou operní tvorbu představují až díla Johanna Hartmanna a Andrease Berggreena (v této souvislosti je v odborné literatuře zmiňována zejména Bergreenova romantická opera Billedet og bustan). Ve 20. století se zájem veřejnosti o operu v Dánsku výrazně zvýšil, no a na konci minulého milénia začala veřejnost volat po nové a reprezentativní operní budově.


V srpnu roku 2000 nadace AP Møller a Chastine Mc-Kinney Møller věnovala dánskému státu supermoderní operní budovu, jejíž výstavba stála horentní sumu 500 milionů dolarů. Divadlo stojí na ostrově Holmen v centru Kodaně a bylo navrženo architektem Henningem Larsenem. Otevření se dočkalo 15. ledna 2005. Opera je ve správě Královského dánského divadla a je jedním z nejlépe vybavených operních divadel na světě. Má hlavní jeviště s pěti dalšími zadními, kdy veškeré již postavené stavby a dekorace mohou v průběhu představení lehce jako celek najet na přední scénu. Je tak možné vytvořit vždy jinou dekoraci minimálně pro pět dějství, resp. obrazů jedné inscenace. Hlediště má 1703 sedadel, orchestřiště poskytuje prostor pro 110 hudebníků.



Stejně jako staré Královské dánské divadlo v Kodani, má i nová opera královskou lóži na levé straně hlediště, nejblíže k jevišti. Královna se sama rozhodla, že chce tuto lóži postavit v tomto místě, protože miluje operu a balet a často chodí i na zkoušky a chce být co nejblíže umělcům. Kromě hlavní scény má divadlo i malé jeviště pro experimentální divadlo, takzvaný “black box”. Plocha celé budovy zabírá 41.000 m², stavba má 14 podlaží, z nichž pět je pod úrovní terénu. Komplex má více než 1000 místností.

Přední část opery byla původně navržena jako jedna velká skleněná plocha, přes kterou by bylo možné vidět z přístavu až do hlediště. Výhled z prosklených stěn foyeru poskytuje jeden z nejkrásnějších pohledů na Kodaň. Z akustických a světelných důvodů bylo později rozhodnuto umístit před skleněné desky kovové mřížky, které zajistí lepší světelné podnmínky v hledišti. I tak je ale možné do hlediště z venku vidět a tím je divadlo ojedinělé.


Repertoár divadla a jeho inscenace jsou na pomezí tradičního a moderního pojetí. Asi nejvíc známé je z poslední doby nesmírně zajímavé provedení Ringu z Kodaně, které vyšlo i na DVD.



www.kglteater.dk

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments