Světová operní divadla: Stuttgart

V době vévody Karla Eugena začal ve Stuttgartu bohatý operní život. Nejstarším divadlem ve městě byl tzv. Lusthaustheater, který sloužil činohře a byl postaven jako kamenná budova již v roce 1584. Mnohem, mnohem později bylo na stejném místě postaveno tzv. Zemské divadlo, kterému se ovšem podle tradice místa také říkalo Lusthaustheater. Hrála se v něm jak činohra, tak opera a opereta i balet. Tohle divadlo se dvakrát přestavovalo (1812 a 1846), aby nakonec v roce 1902 po představení Mistrů pěvců norimberských vyhořelo.Dalších dvacet let se ve Stuttgartu hrálo v provizorních prostorách. 14. září 1912 byl pak na místě vyhořelého Zemského divadla otevřen tzv. Grosses Haus. Divadlo bylo ve správě města a penězi do rozpočtu přispíval také Würtemberský královský dvůr. Hrála se tu jak opera, tak činohra. Moderní a opravdu známé začalo toto divadlo být za působení hudebního ředitele Maxe von Schillinga, který zde v roce 1915 poprvé uvedl svoji operu Mona Lisa.
Zajímavostí je mimo jiné také to, že na jednu jedinou sezónu (a sice roku 1954) zde přijal angažmá uměleckého šéfa Wieland Wagner. Vedle zmíněné velké divadelní budovy má své renomé v hudebním životě (nejen) Stuttgartu i tzv. Kleines Haus, dnes také Kammertheater. Malé divadlo bylo otevřeno 12. září 1912 Ariadnou na Naxu za osobního řízení Richarda Strausse. Obě divadla stojí blízko sebe v tzv. Oberer Schlossgarten. Oba divadelní domy byly v září roku 1944 poškozeny spojeneckým bombardováním. Práce na obnově velkého divadla skončily až v roce 1962 a první večer po rekonstrukci tehdy patřil Ariadně na Naxu. Rekonstrukce vrátila do interiéru divadla charakteritický bílý mramor a sklo. Hlediště tohoto divadla má 1404 míst a patří mezi ta, která nemají lóže. Jstou tu dva balkóny a galerie.


Stuttgartská opera je prestižním operním domem na evropské úrovni. V tomto divadle byla poprvé v Německu uvedena Dvořákova Rusalka (1929) nebo třeba opera Jána Cikkera Vzkřísení. V tomto divadle také po svém odchodu do zahraničí působila pěvkyně Eva Randová, pozdější ředitelka Státní opery Praha (1995-98). Dramaturgie i repertoár odpovídají opernímu domu evropského významu, součástí je i dobře známý a velmi kvalitní baletní soubor. Z premiér letošní sezóny stojí určitě za zmínku Donizettiho Maria Stuarda, která bude mít premiéru 12. prosince. Cestu do Stuttgartu z Prahy je možné absolvovat celou po dálnici a trvá okolo pěti a půl hodiny. Milovníkům nevšední dramaturgie a progresivních a moderních inscenací se cesta do Stuttgartu za operou, ale i baletem určitě vyplatí.

Kammertheater

www.staatstheater.stuttgart.de

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments