Domingo do boje proti pirátům

Nestor operního nebe, španělský tenorista Plácido Domingo znovu překvapil. Nejenom, že minulý týden opět prohlásil, že navzdory všem tlakům z okolí se nechystá odejít do pěveckého důchodu, protože mu to podle jeho názoru stále ještě zpívá a na jevišti se cítí šťastný. Ale hlavně: Ke svým pěveckým, manažerským a charitativním aktivitám přidává další: Boj s piráty. Nikoliv s těmi u afrického pobřeží Somálska, ale s těmi, kteří na internetu nelegálně stahují a dále šíří hudební nahrávky. Sedmdesátiletý zpěvák bude předsedat Mezinárodní federaci hudebního průmyslu (IFPI). Bude předsedou největší celosvětové organizace, zastupující nahrávací společnosti po celém světě.


Sám Plácido Domingo ke svému novému úkolu bezprostředně po svém zvolení řekl: “Hudební svět je postaven před významné změny a čelí zcela novým výzvám… Internet a digitální média umožňují nelegálně šířit hudbu rychleji, než tomu bylo dříve.” Domingo také prohlásil, že věří v to, že posluchači si stále více uvědomují, jak je důležité respektovat talent, tvůrčího ducha a hlavně pak práva všech těch, kteří se na vzniku, výrobě, ale i investicích do hudby podílejí. Výkonná ředitelka organizace Francis Moore k Domingovu nástupu do funkce dodala: “Plácido Domingo je světoznámá a charizmatická osobnost. Znají ho všude na světě. Jeho jmenování do této funkce navíc přichází v době, kdy vlády i v důsledku globální ekonomické krize mají větší vůli omezit pirátství a přispět k vyššímu rozvoji zákonného obchodu s hudebními nosiči.”


Mezinárodní federace hudebního průmyslu je vedoucí světovou organizací, bojující proti nelegálnímu sdílení hudby. Věnuje mnoho úsilí a finančních prostředků na pátrání po největších hříšnících v této oblasti. Úkolem Plácida Dominga bude především se setkávat se světovými politiky, šéfy států a vlád, stejně jako i s ministry kultury a vytrvale je přesvědčovat, aby prosadili a zavedli tvrdší zákony na ochranu lidských práv v této oblasti.

“Nerozumím tomu, proč je krádež v tomto odvětví považována za něco normálního. Ukradli byste v obchodě pár bot? Samozřejmě, že ne. Ale stáhnout si nahrávku z internetu nikoho neptrápí. Lidem pracujícím v tomto odvětví jsou upírány miliony dolarů. A to nejenom výkonným umělcům, ale také zvukovým inženýrům, producentům, nahrávacím technikům. Pokud se někteří dobří zpěváci rozhodnou ukončit svoji kariéru v padesáti letech, potom když nedostnou tantiémy, mohou po dalších dvacet let čelit vážným ekonomickým těžkostem.”, řekl legendární tenorista při tiskové konferenci u příležitosti jmenování do funkce. Mladé lidi Domingo vyzval, aby nestahovali hudbu nelegálně. Podle některých zdrojů chce tenorista dokonce podnikat kroky, které by jednou odhaleným pirátům již znemožnily další přístup na internet.

Plácido Domingo s výkonnou ředitelkou organizace IFPI po svém zvolení

Při vší úctě k legendárnímu tenoristovi bude jeho nová role daleko obtížnější, než i ty nejtěžší jím ztvárněné party pěvecké. Osvěta a prosazování zamýšlených tvrdších restrikcí je totiž velmi nesnadným během na dlouhou trať. Pokud vůbec jsou případy pirátství odhaleny a potrestány, týkají se především oblasti nelegálního kopírování fyzických hudebních nosičů, tedy CD a DVD. Pirátství internetové je ale odhalováno a trestáno poskromnu.

Ruku na srdce, vy čtenáři, kteří si tohoto umělce vážíte a máte ho rádi: Nestálo by za to se jít do sebe, zamyslet se a místo nelegálního stažení či přepálení vypůjčeného CD nebo DVD s vaší oblíbenou nahrávkou investovat pár stovek korun a koupit si jí v originále nebo stáhnout z internetu legálně? Nepomůžete tím vážné hudbě a svému svědomí, tak jak na vás apeluje Plácido Domingo?

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments