Ples v opeře 2014: jaký byl?
Rekordních 745 000 korun vynesl na charitativní účely – mimo jiné Nadace Terezy Maxové dětem – letošní Ples v opeře, který se konal v noci ze soboty na neděli v historické budově Státní opery v Praze. Loni šlo o částku 580 000 korun, předloni byl výnos o 62 000 korun vyšší. Finance pořadatelé plesu získali díky aukci, v níž bylo například možné získat knihu od zpěváka Bryana Adamse s osobním věnováním nebo luxusní červené sofa. Výraznou položkou k výtěžku přispěl tenista Radek Štěpánek. Částka za jeho dres, raketu a slib hodinového tréninku se z vyvolávací ceny 15 000 korun vyšplhala na 205 000 korun.Ples v opeře opět moderoval Marek Eben. Vstupenky, které stály od 2500 do 15 000 korun, byly prakticky vyprodané. Mezi hosty se objevili například Tereza Chlebovská, která zvítězila v soutěži Česká Miss pro rok 2012, hokejový brankář Dominik Hašek, herečka a moderátorka Iva Pazderková nebo pražský primátor Tomáš Hudeček.
Jako hlavní hvězda letošního Plesu v opeře byl ohlášen britský operní pěvec Paul Potts. Zaujal nejen svým hlasem, ale také netradičním pojetím valčíku. Potts odstartoval ples úderem do gongu a poté mimo jiné těžko rozpoznatelnou češtinou zazpíval árii Prince z Dvořákovy Rusalky. Při úvodním tanci na melodii Na krásném modrém Dunaji s ředitelkou plesu Zuzanou Vinzensovou obecenstvu dokázal slova své manželky, že „při tanci má obě nohy levé“.Bývalý prodavač mobilů v průběhu večera ještě zazpíval Nessum Dorma z Turandot Giacoma Pucciniho, s níž se stal v roce 2007 vítězem historicky první série televizní show Británie hledá talent. V květinami vyzdobeném sálu v dalším programu své umění předvedli také tanečníci Jiří Bubeníček nebo Barbora Kohoutková.
Ples měl oficiální název Strauss, Strauss a opět Strauss. Tématem byl především Richard Strauss, od jehož narození uplyne sto padesát let.Ředitel pražského Národního divadla Jan Burian v úvodním slově připomněl, že tradice Plesu v opeře, který se letos koná po jedenácté, vychází ze slavného plesu ve Vídni. „V době vzniku historické budovy Státní opery byla hlavním městem Vídeň a na stavbě se podíleli naši tehdejší němečtí a židovští spoluobčané,“ připomněl Burian.
Co se na Plesu v Opeře servírovalo:
– Zauzený potoční pstruh, tartar z lososového pstruha a pašírovaný candát v tymiánovém oleji s jemnou smetanovou omáčkou
– Květákový krém se salátem z barevné čočky, špenátu, marinovaného květáku a artyčoků v paštičce z listového těsta
– Telecí hřbet na nízkou teplotu s vídeňskou omáčkou s hříbky a domácími noky
– Konfitovaná kančí kýta v zahradní zelenině s bylinkami, s jemnou bramborovou kaší s lanýžovým olejem, karamelizovanou fialovou cibulí a silnou šťávou
– Variace tří tradičních vídeňských dezertů – sachr, závin a trhanec
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]