A ti, kteří měli přijít, nepřišli…

Český internet se od počátku koronavirové epidemie baví memy na účet politiků, především ministrů zdravotnictví a premiéra. Tentokrát jsme objevili zhudebněný projev premiéra Babiše.

Andrej Babiš básníkem (zdroj youtube)

Připravili jsme pro vás ukázku hudební kompozice, která zpracovává projev premiéra Andreje Babiše na tiskové konferenci 12. října 2020. Jazykově poněkud nesourodý projev premiéra vyvolal v tvůrcích touhu jej použít ať už přímým citátem na sociálních sítích nebo v uměleckých zpracováních. My vám přinášíme recenzi včera zveřejněného čtyřhlasého mužského sboru skladatele Filipa Beneše Matematický model, vydaného u labelu Antonín Blaník Records.

Tato kompozice velmi pečlivě dodržuje frázový rozvrh zhudebněného textu a svoji recitativností zdůrazňuje naléhavost textu. Zatím poměrně krátká skladba zvící 16 taktů se rozpadá do čtyřech kontrastních částí. Počáteční „Coronavivo“ se odvíjí od tvrzení, odvolávajícího se na první objevení koronaviru v českých zemích. Vertikálně vedené hlasy připomínají vrcholné sbory Pavla Křížkovského nebo vzdáleně též názvuk na mužský sbor Maryčka Magdónova Leoše Janáčka. Kontrastní zádumčivý díl „Prymuloso“ evokuje povzdech autora nad nejasností situace, podložený lehce bluesovým harmonickým plánem. V následující části se vrací „Tempo primo“, které ústí do závěrečného dílu, opět Janáčkovského charakteru, končícího na G7 jako konstatování otevřeného, nejistého konce.
Zajímavostí je rovněž, že dílo bylo navzdory zákazu zpěvu natočeno neznámým čtyřhlasým mužským uskupením.

Celý text projevu můžete najít zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments