Album týdne Normana Lebrechta: Leó Weiner – Divertimenta

Pro dnešní recenzi si britský publicista a hudební kritik Norman Lebrecht vybral CD skladeb Leó Weinera inspirovaných maďarskou lidovou hudbou v podání Budapešťského symfonického orchestru MÁV pod taktovkou Valérie Csányi.
CD: Divertimentos 1 & 2 – Leo Weiner/Budapest Sypmhony Orchestra MÁV (zroj Amazon)

Georg Solti říkával, že Leó Weiner (1885-1960) byl nejlepším učitelem v Budapešti a když si vezmeme, že mezi jeho profesory na Akademii Ference Liszta patřili tehdy Béla Bartók i Zoltán Kodály, tak je to velký kompliment.  Weiner, který sdílel Soltiho židovskou identitu, byl obětavým starým mládencem, kterého těšily úspěchy jeho studentů a který nerad upřednostňoval vlastní díla. Krom Soltiho patřili mezi jeho studenty například dirigenti Eugene Ormandy (Philadelphia), Fritz Reiner (Pittsburgh, Chicago), Antal Doráti (Minneapolis, Detroit, Washington) a cellista János Starker (Cleveland). Je dost možné, že Leó Weiner ovlivnil zvuk moderního amerického orchestru víc, než jakýkoliv aktivní dirigent. Solti, který dorazil do Chicaga jakožto hudební ředitel orchestru, byl nadšený, když mezi chicagskými hudebníky podkal ostatní Weinerovy studenty.

Weinerův život byl zarytě jednotvárný. Ví se o něm velmi málo krom toho, že každý den jedl ve stejné restauraci. Hudba na této nahrávce čerpá hlavně z maďarských lidových melodií, ale barvou a texturou se liší od podobně inspirovaných skladeb Bartóka či Kodályho. Romance z roku 1949, kterou album začíná, zní jako Vaughan Williams s pálivou papričkou – venkovská ale ohnivá, jako vesnická tržnice ve válečné zóně. Jeho Pastorale (1934) je nepokojné a vyvolává pocit, že se za vzdáleným horizontem chystá něco hrozného.

Moc se mi líbí ke konci zasazená skladba 33 větví vrby. Nabízí všechen čas na světě spočítat větve a procítit melancholii, než musí zaháleč na břehu před soumrakem domů. Weiner je básník nadčasovosti.

Interpretem je pružný Budapešťský symfonický orchestr MÁV pod taktovkou Valérie Csányi se sólisty Dittou Rohmann (violoncello) a Melindou Felletár (harfa). Pokud by americké orchestry chtěly prozkoumat kořeny svého moderního zvuku, tohle album je jedinečná příležitost. A Weinera by měl mít každý dirigent na seznamu přídavků.

Ukázky z nahrávky naleznete zde.

Budapest Symphony Orchestra MÁV: Leó Weiner – Divertimentos Nos. 1 and 2
Valéria Csányi – dirigentka/Ditta Rohmann – violoncello/Melinda Felletár – harfa
Label: Naxos Records
Datum vydání: 1. června 2020

Hodnocení autora recenze: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments