Byla vydána unikátní nahrávka hudby slepého česko-rakouského skladatele Josefa Labora

Nakladatelství Capriccio v květnu vydalo již druhou nahrávku komorní hudby česko-rakouského varhaníka, klavíristy a skladatele Josefa Labora. V podání čtveřice hudebníků ze tří zemí Evropy na ní zazní dvě skladatelovy sonáty a jeho „Téma a variace“ v úpravě pro klavír a lesní roh.
Josef Labor pravděpodobně v roce 1875 (autor neznámý / Creative Commons / Public Domain)
Josef Labor pravděpodobně v roce 1875 (autor neznámý / Creative Commons / Public Domain)

Label Capriccio vydal první CD Laborovy komorní hudby (Klavírní kvintet e mol, op. 3 a Klavírní kvartet C dur, op. 4) na konci roku 2019. Jeho úspěch a pozitivní recenze posléze vedly k rozhodnutí ve vydávání hudby opomínaného skladatele pokračovat. Druhá nahrávka byla vydána 7. května 2021. Sešli se na ní přední evropští umělci, německá houslistka Nina Karmon, nizozemský cellista Floris Mijnders, český hornista Přemysl Vojta a německý klavírista Oliver Triendl a společně nahráli trojici skladeb – Sonátu pro violoncello a klavír A dur, op. 7, Téma a variace, op. 10 v úpravě pro klavír a lesní roh a Sonátu pro housle a klavír d moll, op. 5.

Josef Labor se narodil v roce 1842 v Hořovicích do rakouské rodiny. V dětství kvůli nemoci (pravděpodobně neštovicím) přišel o zrak, na vídeňském Institutu pro slepé však začal studovat klavír a hudební teorii. Ve 22 letech podnikl koncertní cestu po Evropě, na jejímž základě jej rovněž slepý hannoverský král Jiří V. najal jako svého dvorního klavíristu. Ke konci 19. století se začal více a více věnovat varhanní hře a skladbě a zastávat vysoké pozice v několika varhanických organizacích. Byl označován za jednoho z nejlepších varhaníků své doby. Stal se také klavírním učitelem Julia Bittnera, Mahlerovy manželky Almy Schindlerové nebo Paula Wittgensteina. Paulův bratr, filozof Ludwig Wittgenstein, prý Labora považoval za jednoho z pouze šesti skutečně geniálních skladatelů (společně s Haydnem, Mozartem, Beethovenem, Schubertem a Brahmsem).

Většina existujících nahrávek hudby Josefa Labora se zaměřuje na jeho varhanní tvorbu a dvojice CD, které vydalo Capriccio, tak nabízí cennou sondu do skladatelovy zřídka uváděné komorní tvorby. Část Laborova raného díla byla bohužel ztracena – ačkoliv podle historických materiálů komponoval alespoň od roku 1863, většina jeho skladeb se dočkala vydání až na začátku 20. století za finanční výpomoci rodiny Wittgensteinů.

Josef Labor: Téma a variace, op. 10

Labor: Sonatas for Violin & Cello
Josef Labor: Sonáta pro violoncello a klavír A dur, op. 7
Josef Labor: Téma a variace, op. 10, v úpravě pro klavír a lesní roh
Josef Labor: Sonáta pro housle a klavír d moll, op. 5

Účinkují:
Nina Karmon – housle
Floris Mijnders – violoncello
Přemysl Vojta – lesní roh
Oliver Triendl – klavír

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments