Cenu Jiřího Bělohlávka získal tenorista Petr Nekoranec

Čtvrtým laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let se stal tenorista Petr Nekoranec. V průběhu Open Air koncertu na Hradčanském náměstí v Praze, kterým Česká filharmonie pod taktovkou britského dirigenta Wayna Marshalla ukončila svou 126. sezonu, mu cenu předala Anna Fejérová, choť zesnulého šéfdirigenta prvního českého orchestru.
Petr Nekoranec (zdroj Nachtigall Artists Management)
Petr Nekoranec (zdroj Nachtigall Artists Management)

„Pan Bělohlávek zaujímá v mém srdci pevné místo jako otcovská figura. A to v tom nejlepším slova smyslu. Od prvního momentu, kdy jsem jako mladý talent vstoupil na pódium s Českou filharmonií, jsem měl pocit vřelého rodinného krbu. Na poslední vystoupení s ním ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě si velmi dobře pamatuji. Bylo ještě chladno a já jsem přišel na zkoušku jen lehce oblečený. Pan Bělohlávek, v tu dobu už těžce nemocný a bez vlasů, si sundal svou jedinou šálu, obmotal mi ji kolem krku a řekl: ‚Musíš na ten svůj dar dávat pozor.‘ Už při takovéto vzpomínce se až trošku zatají dech,“ říká tenorista Petr Nekoranec. „Myslím si, že v životě umělce patří momenty, jako je tento, kdy je oceněn ať už publikem nebo institucí, k těm nejkrásnějším. Ceny Jiřího Bělohlávka si nesmírně vážím a troufám si říct, že je to opravdu nejvyšší moment mé kariéry. Rozhodně neusnu na vavřínech, ba naopak mám teď motivaci pokračovat a dále se rozvíjet a zlepšovat.“

Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších osobností mladé české pěvecké generace. V letech 2018–2020 byl sólistou Státní opery Stuttgart, od sezony 2021/22 je sólistou Opery Národního divadla v Praze. V letech 2016–2018 byl frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného dvouletého projektu přijat. V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia. Za roli Alberta Herringa mu byla v roce 2016 udělena Bavorská umělecká cena. V lednu 2018 převzal další prestižní cenu – Classic Prague Awards v kategorii Talent roku 2017. Na podzim 2019 vyšlo jeho profilové album French Arias (Supraphon; Česká filharmonie, dirigent Christopher Franklin). Je také laureátem řady prestižních evropských i českých soutěží. Zpěv studoval na Konzervatoři Pardubice u Jarmily Chaloupkové a spolupracuje také s italským operním tenoristou a pedagogem Antoniem Carangelem.

V komisi, která rozhodovala o udělení Ceny Jiřího Bělohlávka, zasedli stejně jako v předchozích třech ročnících vedle Anny Fejérové a šéfredaktora časopisu Harmonie Luboše Stehlíka zástupci institucí, s nimiž Jiří Bělohlávek v posledních letech svého života nejintenzivněji spolupracoval – za Pražské jaro Roman Bělor, za PKF – Prague Philharmonia Jan Fišer, za Hudební akademii múzických umění Irvin Venyš a za Českou filharmonii Jiří Vodička a David Mareček.

Cena Jiřího Bělohlávka je spojena s vystoupením na příštím Open Air koncertu České filharmonie a s peněžitou odměnou 30 tisíc korun. Petr Nekoranec dále dostal diplom v podobě grafického listu, jehož autorem je malíř Jiří Voves, blízký přítel Jiřího Bělohlávka, který navrhl i jeho náhrobek na Vyšehradském hřbitově.

V roce 2019 získala Cenu Jiřího Bělohlávka hornistka Kateřina Javůrková, v roce 2020 dirigent a violoncellista Robert Kružík a v roce 2021 houslista a hostující koncertní mistr Berlínské filharmonie Jan Mráček, jenž se na letošním Open Air koncertu České filharmonie chopil sólového partu v brilantních Cikánských melodiích Pabla de Sarasateho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments