Česká filharmonie se vrací s Mahlerem do Baden-Badenu, pořídí také nahrávku
Úvod finále ze Třetí symfonie byly vůbec první Mahlerovy tóny, které Semjon Byčkov slyšel, když mu bylo 13 let: „A tak to všechno začalo. Celoživotní objevování a láska k této hudbě,“ říká šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov, který Mahlerovu Třetí symfonii provádí opakovaně. Naposledy ji nastudoval se studentským orchestrem londýnské Royal Academy of Music a s NDR Elbphilharmonie Orchester v polovině roku 2022.
Veřejná premiéra Třetí symfonie se konala 9. března 1897 v Berlíně za Mahlerovy přítomnosti, ovšem stejně jako v případě dvou předchozích symfonií v neúplné podobě. Pod taktovkou dirigenta Felixe Weingartnera tehdy zazněly tři věty: druhá, třetí a šestá. O pět let později, 9. června 1902, zazněla Třetí symfonie poprvé v úplnosti. Šlo o výjimečnou událost a skladatelův triumf. Alma Mahlerová vzpomínala: „Po první části vypukl obrovský jásot, po každé další větě se posluchači zdáli být více dojati a po poslední části zachvátilo publikum skutečné šílenství.“ Skladatel a dirigent v jedné osobě se na pódium musel vracet dvanáctkrát.
Česká filharmonie nahraje Třetí symfonii Gustava Mahlera s mezzosopranistkou Christou Mayer pro vydavatelství Pentatone, s nímž uzavřela smlouvu o dlouhodobém partnerství na začátku roku 2022. Spolupráce byla zahájena v dubnu téhož roku vydáním Čtvrté symfonie Gustava Mahlera. Na podzim následovala Pátá symfonie a v roce 2023 Druhá a První symfonie. V minulé sezoně orchestr nahrál Šestou a Sedmou symfonii a o rok dříve Devátou, takže k dokončení celého cyklu už v příští sezoně zbývá pouze Osmá symfonie.
Česká filharmonie všechny Mahlerovy symfonie nahrála už v letech 1976 až 1982 pod taktovkou svého tehdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna, jenž byl velkým propagátorem skladatelovy symfonické tvorby. Cyklus vznikající pod vedením Semjona Byčkova je tedy prvním pokusem o novou interpretaci Mahlerových symfonií ze strany České filharmonie po více než čtyřech desítkách let. V Pentatone navíc komplet symfonií Gustava Mahlera vyjde vůbec poprvé.
„Objevování Mahlerovy hudby se podobá objevování života samotného. Zažít to znamená být vtažen do jeho světa a hodnot. To, co vyplývá z jeho hudby, jeho dopisů a svědectví těch, kteří ho znali, je dualita tohoto muže. Jako tvůrce a zároveň interpret vymýšlí zvuky, které znovu tvoří svět přírody a lidí. Měl méně než 51 let na to, aby si uvědomil základní otázky naší existence, a ještě méně času na jejich zodpovězení. Přesto to byla doba dost dlouhá k vyjádření polyfonie života: jeho ušlechtilosti i banality, jeho reality i nadpozemskosti, jeho dětské naivity i neodmyslitelné tragédie,“ vyznává se ze svého vztahu k Mahlerovi šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]