Českobudějovická radnice chce, aby Jihočeské divadlo o třetinu zvýšilo svoje příjmy

Jihočeské divadlo by mělo vytvářet zisky, které zajistí až 40 procent jeho ročního rozpočtu. Počítá s tím strategický plán na dalších deset let. Schválila ho českobudějovická městská rada. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jaromír Talíř (KDU-ČSL). Magistrát je zřizovatelem divadla. V současnosti výnosy divadla činí přibližně 30 procent z nákladů rozpočtu. Město letos dotuje provoz čtyřsouborového tělesa částkou 110 milionů korun. Strategický plán rozvoje Jihočeského divadla zahrnuje i další body.

Jihočeské divadlo České Budějovice (zdroj theatre-architecture.eu)

“Víme, že dosáhnout na finanční soběstačnost na úrovni 40 procent je smělý plán. Ale chceme zachovat čtyřsouborové divadlo, kterých je v Česku jen pár,” řekl náměstek primátora Talíř. Jihočeské divadlo tvoří činohra, balet, opera a malé divadlo pro děti.

V současnosti největší část příjmů představují zisky z českokrumlovského otáčivého hlediště. Letos tržby ze scény umístěné v zámecké zahradě dosáhly téměř 33 milionů korun. Budoucnost českokrumlovské točny je však nejistá. Památkářům vadí, že unikátní hlediště postavené v éře socialistického Československa hyzdí charakter zámecké zahrady. Na tento fakt poukazuje i mezinárodní organizace UNESCO, na jejímž seznamu Český Krumlov figuruje. “Vyřešení otázky otáčivého hlediště je další zásadní prioritou strategického plánu rozvoje Jihočeského divadla,” řekl Jaromír Talíř.

Otáčivé hlediště Český Krumlov (zdroj theatre-architecture.eu)

Město se kloní k variantě prodloužení zámecké zahrady, do jejíž nové části by byla zasazena otáčivá scéna. “Další variantou je zachovat hlediště na stejném místě a vybudovat jeho zázemí mimo zahradu. Ale to se jeví jako problém,” řekl primátorův náměstek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat