Dirigent MET Joel Revzen zemřel na koronavirus

Ve věku 74 let zemřel na následky zdravotních komplikací spojených s onemocněním COVID-19 dirigent Joel Revzen. Na svém webu tuto skutečnost zveřejnila Metropolitní opera New York.
Joel Revzen (zdroj joelrevzen.com)

Revzen započal studium na chicagské Musical College spadající pod Rooseveltovu Univerzitu, kde studoval dirigování, hru na klavír, korepetice a sluchovou analýzu. Dále pokračoval na Juilliardu, na němž získal bakalářský i magisterský titul z dirigování.

Od roku 1984 působil jako asistent dirigenta v St. Paul Chamber Orchestra v Minnesotě, s nímž vystupoval nejen v rámci regionálních turné, ale i při příležitosti tradičního každoročního provedení Händelova Mesiáše.

V roce 1991 se stal uměleckým ředitelem a dirigentem Berkshire Opera, kde se podílel na 28 inscenacích. V pozici uměleckého ředitele a šéfdirigenta též působil od roku 2003 v Arizonské opeře. Tam spoluvytvářel 31 operních inscenací s více než 150 reprízami a také byl jmenován dirigentským laureátem.

Mimo jiné byl také 9 let členem pedagogického sboru v rámci Festivalu klasické hudby v Aspenu.

V roce 1999 začal spolupracovat s Metropolitní operou v New Yorku, kde působil v pozici asistenta dirigenta v inscenacích Pucciniho Turandot, Mozartovy Kouzelné flétny, Donizzetiho Lucie z Lammermooru, Pucciniho Děvčete ze Západu, Boitova Mefistofela, Verdiho Rigoletta a Mozartovy La Clemenza di Tito. Svůj debut v pozici dirigenta si odbyl v roce 2017 v rámci dvou představení Čajkovského Evžena Oněgina v hlavních rolích s Annou Netrebko a Peterem Matteiem.

Joel Revzen (zdroj joelrevzen.com)

V roce 2011 se stal uměleckým ředitelem a šéfdirigentem festivalu klasické hudby Classical Tahoe v Severní Nevadě, kde také v roce 2012 vystupoval v rámci historicky prvního ročníku festivalu. V roce 2018 byl jmenován uměleckým ředitelem marockého Mayshad Music Festival v Marakéši.

Během své kariéry dirigoval jako host mnoho prestižních orchestrů, například Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Pražský komorní orchestr, Janáčkovu filharmonii v Ostravě, Orchestra National de Lyon, Orchestra Capital de Toulouse, Philharmonique de Radio France, the National Symphony Orchestra, Seattle Symphony, Minnesota Orchestra, Florida Philharmonic, National Arts Center Orchestra (Kanada) a Chamber Orchestra of San Remo (Itálie). Dirigoval též v Mariinském divadle v ruském Petrohradu, kam jej pozval umělecký ředitel a dirigent Valerij Gergijev.

Z nahrávek, na nichž se podílel, lze zmínit výběr písní klasických autorů v podání Arleen Auger The Art of Arleen Auger, kde působil jako klavírista a dirigent. Této nahrávce byla udělena prestižní cena Grammy. Z dalších počinů je možno uvést například záznam Haydnova StvořeníRočních dob, natočený spolu se St. Paul Chamber Orchestra, dvě nahrávky s Londýnským symfonickým orchestrem a záznam opery Konzul Giana Carla Menottiho z Berkshire Opera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat