Kde domov můj? Před 155 lety zemřel František Škroup

Před sto padesáti pěti lety, 7. února 1862, zemřel český hudební skladatel František Škroup. Dodnes je znám hlavně jako autor hudby české hymny Kde domov můj. Spíše než v rodných Čechách ale Škroup dosáhl za svého života uznání v Nizozemsku, kde několik let působil a kde je také pochován.
František Škroup – autor malby Antonín Machek, 1840 (zdroj commons.wikimedia.org)

František Škroup, který se narodil 3. června 1801 v Osicích u Hradce Králové, projevoval značný hudební talent už od mládí. Přestože se později zapsal na pražskou právnickou fakultu, hudbě se nikdy nepřestal věnovat. V únoru 1826 měla ve Stavovském divadle premiéru jeho opera Dráteník, kterou složil na slova básníka Josefa Chmelenského. Kus se u publika dočkal vřelého přijetí, což Františka Škroupa přimělo k tomu, aby dal sbohem paragrafům a naplno se věnoval hudbě.

František Škroup se stal kapelníkem Stavovského divadla a dál komponoval opery, mimo jiné Oldřich a Božena či Libušin sňatek. V roce 1834 pak měla premiéru hra Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka, v níž poprvé zazněla Škroupem složená píseň Kde domov můj.

Roku 1857 byl František Škroup po neshodách s ředitelstvím divadla propuštěn. O tři roky později přijal nabídku k dirigentskému působení v nově založeném operním divadle v Rotterdamu. Škroupův pobyt v Nizozemsku však netrval dlouho. Počátkem února 1862 totiž slavný skladatel v zemi tulipánů zemřel a našel v ní i místo svého posledního odpočinku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat