Dotkni se zvuku: PKF a Clarinet Factory

Projekt Dotkni se zvuku 10. prosince 2018 ve Veletržním paláci Národní galerie (NG) v Praze nabídne hudbu, videomapping i diskusi na téma mediální manipulace. V hudební části vystoupí orchestr PKF - Prague Philharmonia společně s multižánrovou formací Clarinet Factory s dalšími hosty. Součástí akce bude diskuse se zakladatelem Respektu a signatářem Charty 77 Jaroslavem Spurným.
Clarinet Factory (foto Martin Straka)

Projekt je vyústěním pětidílného cyklu PKF – Prague Philharmonia s názvem Krása dneška, který je letos věnován výročí 100 let vzniku Československé republiky a postupně mapuje hudební a historické události kolem let 1918, 1938, 1968 a 1988.

Tímto závěrečným dílem vykročíme vstříc 22. století. Můžeme ho chápat jako pohled do naší budoucnosti, jako jakési hudební science-fiction, které odráží naše vize, touhy, představy. Na diváky čeká fúze klasiky, jazzu, elektroakustické hudby, hudby východních národů nebo minimal music okořeněná zvukovými efekty a umocněná videomappingem, který neplánujeme ve stylu pouhé show, ale stavíme ho jako integrální součást celého díla, jež by měla umocnit hudební obsah,” uvedla mluvčí PKF Iva Nevoralová.

Premiéra projektu Dotkni se zvuku je připravována speciálně pro prostor Malé dvorany Veletržního paláce. Ke spolupráci pořádající PKF přizvala Petra Wajsara, frontmana vokální skupiny Skety a mimo jiné autora hudby k filmu Hastrman; představitele elektroakustické hudby Jana Trojana a uznávaného hráče na tabla Tomáše Reindla.

Součástí představení se stane videomapping z dílny light designera Jindřicha Trapla. Produkci bude předcházet panelová diskuse s novinářem Jaroslavem Spurným na téma mediální manipulace a budoucnost české demokracie.

Frontman Clarinet Factory Jindřich Pavliš uvedl, že pro interpreta je takzvané site-specific, tedy umění zasazené do kontextu určitého prostoru, vždy velká výzva. “Musíte se sžít s prostorem a naladit se na publikum, které se u těchto typů projektů stává jejich nedílnou součástí. Site-specific koncert nebudeme hrát poprvé. Máme za sebou například produkce v industriálním prostoru továrny, v zatopeném lomu, v jeskyni a naposledy v Bruselu v laboratoři pro výzkum vysokého napětí,” sdělil.

Clarinet Factory stane jakýmsi mostem mezi skladbami Wajsara, Trojana a Reindla, kdy se vlastní kompozice a improvizace skupiny prolnou s hudebními představami mladých muzikantů. “Velice se na to těšíme, bude to v pravém slova smyslu adrenalinový večer. Naše více než dvacetileté hudební i osobní propojení tu bude mít možnost projevit se opět ve své plné síle, ale tentokráte s respektem k jiným hudebním světům,” dodal Pavliš.

Pro diváky PKF chystá relaxační zónu s lehátky, pohovkami a polohovacími křesly, které by zčásti měly nahradit klasické židle.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat