Výtěžek benefičního koncertu půjde na varhany do nového sálu

17. září 2022 se v Besedním domě odehraje Koncert pro Brno, který odvypráví historii Brna jako tradičně umělecké destinace a dotkne se hned několika hudebních žánrů a uměleckých forem, jež se v městě pod Špilberkem potkávají. Koncert, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize a Český rozhlas, bude benefiční a jeho výtěžek půjde na varhany pro nový koncertní sál. Vystoupí například houslista Josef Špaček, klavírista Ivo Kahánek, B-Side Band nebo zpěvačka a herečka Soňa Červená.
Vizualizace varhan v novém koncertním sále Filharmonie Brno (zdroj Brněnská filharmonie)
Vizualizace varhan v novém koncertním sále Filharmonie Brno (zdroj Brněnská filharmonie)

V současnosti nemá Brno moderní a plnohodnotný koncertní sál. Do Besedního domu se vejde jen polovina orchestru Filharmonie Brno. Z těchto důvodů jej také míjí špičkoví umělci, nemohou totiž vystoupit v doprovodu velkého orchestru.

Brno se proto chystá stavět novou koncertní síň, která se stane důstojným domovem Filharmonie Brno a místem pro další kulturní akce. Bude mít dostačující jeviště, kapacitu 1 250 míst a varhany.

Se stavbou nového sálu pomůže i slavnostní benefiční Koncert pro Brno, který se koná v Besedním domě v sobotu 17. září od 20:15 hodin. Výtěžek koncertu, který bude živě přenášet Česká televize a Český rozhlas, totiž poputuje na nové varhany do chystaného koncertního sálu.

„Galakoncert odvypráví příběh Brna jako kulturní metropole, kde se vždy rodily talenty a setkávaly různé vlivy, styly a žánry. To se promítne do dramaturgie, která během koncertu představí to nejlepší nejen z klasické hudby,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který koncert pořádá spolu s Nadací Leoše Janáčka. Vystoupí například houslista Josef Špaček, klavírista Ivo Kahánek nebo dirigent Dennis Russell Davies, ale také legendy brněnské hudební scény basista Richard Novák či zpěvačka a herečka Soňa Červená, která svou operní kariéru v Brně začala. Společně představí to nejlepší z české hudby, převážně z díla Leoše Janáčka, ale také Antonína Dvořáka.

Vstupenky jsou k dostání ve filharmonickém předprodeji nebo online. Vzhledem k přímému přenosu je potřeba, aby posluchači zaujali svá místa nejpozději ve 20:00 hodin. Sál není číslovaný, proto kdo přijde dříve, získá větší výběr míst v sále.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments