Gabrielu Beňačkovou dnes uvedli do Síně slávy Národního divadla

Ředitel Národního divadla Jan Burian uvedl dnes odpoledne do Síně slávy české první scény operní pěvkyni Gabrielu Beňačkovou. Stalo se tak v historické ředitelně, symbolicky v úvodu 135. sezony. Gabriela Beňačková je teprve třetí osobností, které se této pocty dostalo. Loni vstoupil do Síně slávy tanečník Vlastimil Harapes, rok před ním herečka Vlasta Chramostová.

„Její úspěšná mezinárodní kariéra, neodmyslitelná spojitost s Národním divadlem a letošní životní jubileum, kdy 25. března oslavila sedmdesátiny, z ní činí ideální volbu pro další osobnost v Síni slávy,“ uvedl Jan Burian. Portét Gabriely Beňačkové, který Opera Plus při příležitosti jejího nedávného jubilea přinesla, najdete zde.

Gabriela Beňačková – Rudolfinum Praha 2006 (foto Pavel Horník)

Gabriela Beňačková pokládá dnešní akt v pražském Národním divadle za jakési své déjà vu. „V roce 1970 bylo tady v této místnosti koncertní křídlo a já tu tehdy 5. května dopoledne dělala zkoušku a zpívala Mařenku z Prodané nevěsty. Vedení Opery i divadla se muselo tehdy utvrdit v tom, že taková mladinká může do zlaté kapličky,“ uvedla. Ocenění si moc váží, diplom potvrzující vstup do Síně slávy Národního divadla prý u ní doma nalezne místo hned vedle apoštolského požehnání od papeže.

„Pro mě je to obrovská čest. I proto, že jsem tady začínala – a tady symbolicky po sedmačtyřiceti letech končím,“ dodala umělkyně, která při znovuotevření Národního divadla v roce 1983 zpívala titulní roli Smetanovy Libuše.

Bedřich Smetana: Libuše – Gabriela Beňačková (Libuše) – ND Praha 1983 (zdroj archiv ND Praha / foto Jaromír Svoboda)

Mezi její největší úspěchy patří Káťa Kabanová v prvním uvedení díla v newyorské Metropolitní opeře v roce 1991. Na téže scéně ztvárnila o dva roky později i Jenůfu a Rusalku, v roce 1995 Mimi a Leonoru a v roce 1998 Desdemonu.

Gabriela Beňačková se narodila v Bratislavě. V roce 1969 zvítězila v Dvořákově pěvecké soutěži v Karlových Varech a v letech 1970–1981 byla angažována v pražském Národním divadle (s přerušením 1973–1974, kdy hostovala ve Slovenském národním divadle v Bratislavě). Od roku 1981 je ve svobodném povolání. Hostuje na předních světových scénách: od roku 1976 v Bavorské státní opeře v Mnichově, od roku 1978 ve Vídni a od roku 1979 v londýnské Covent Garden.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat