Hudební ředitel pražské Státní opery Martin Leginus dal výpověď

Hudební ředitel Státní opery Martin Leginus ještě před koncem této sezony, už za několik týdnů, v divadle končí. Ze své funkce se rozhodl odejít na konci března 2016, a to údajně z osobních důvodů. S Národním divadlem bude nadále spolupracovat jako dirigent představení Madama Butterfly a Aida. Dohodl se na tom dnes večer s ředitelem Národního divadla Janem Burianem. Bez dalších podrobností to dnes večer v tiskové zprávě oznámilo vedení divadla.

Martin Leginus (foto Ilona Sochorová)
Martin Leginus (foto Ilona Sochorová)

Oznámení o odchodu hudebního šéfa pražské Státní opery přichází nečekaně, navíc prakticky jen několik dnů před premiérou nové inscenace Pucciniho opery, kterou Martin Leginus chystá na 4. února společně s režisérem Jiřím Heřmanem. Leginusův odchod je pro vedení Národního divadla nemalou komplikací i kvůli blížícímu se uzavření budovy Státní opery, kdy její soubor má působit v náhradních prostorách a na zájezdech. Na postu hudebního ředitele Státní opery byl Martin Leginus od srpna 2013, tedy dva a půl roku.

Martin Leginus (zdroj martinleginus.com)
Martin Leginus (zdroj martinleginus.com)

„Martinovo výjimečné zaujetí pro práci s orchestrem a schopnost velmi kvalitně obsazovat sólové role stojí za nezpochybnitelným růstem umělecké úrovně představení ve Státní opeře. Jeho důvody pro návrat do Bratislavy jsou natolik vážné, že mu nelze nevyhovět. Jako dirigent i hudební ředitel zanechal v Praze velmi dobrý dojem a těšíme se, že má chuť pracovat se svým orchestrem i v budoucnu,“ uvedl dnes večer po schůzce s Martinem Leginusem ředitel Jan Burian v tiskové zprávě.

Martin Leginus ještě v pátek večer na žádost Opery Plus o bližší stanovisko uvedl, že svůj odchod ze Státní opery v době závěrečných zkoušek před premiérou Madamy Butterfly komentovat nechce.

Vedení Národního divadla zahájí v nejbližších dnech jednání s domácími i zahraničními dirigentskými osobnostmi. Cílem je obsazení pozice hudebního ředitele Státní opery v nejkratším možném čase, sdělilo v tiskové zprávě pražské Národní divadlo.

Státní opera Praha (foto Pavel Horník)
Státní opera Praha (foto Pavel Horník)

Odchodem Martina Leginuse ze Státní opery přichází pražské Národní divadlo již o druhého hudebního ředitele. Stejný post v souboru historické budovy opustil v červnu 2014 Robert Jindra, jeho místo přitom zůstává dodnes neobsazeno.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments