Jak se žije v časech koronaviru Simoně Houda Šaturové

Každý z nás se s omezeným způsobem života, který plyne z vládního nařízení, vypořádává po svém. Asi se ale všichni shodneme, že nejhorší je nedělat vůbec nic. Zajímalo nás, jak se s touto výzvou popasují naši přední operní umělci. Jak cvičí hlas i tělo, aby zůstali v plné kondici. Naši přední sopranistku Simonu Houda Šaturovou zastihla zpráva o zrušení společensko-kulturních akcích (a potažmo i zavření divadel) v Bruselu, kde se v opeře Monnaie podílela na zvtárnění „Mozart-Da Ponte Trilogy”, kde zpívala dvě hlavní role: komtesu ve Figarově svatbě a Donnu Annu v Donu Giovannim.
Simona Houda Šaturová (archiv umělkyně)

Byly to téměř čtyři měsíce nesmírně náročného zkouškového období, filmování a nakonec série jen deseti představení”, říká Simona Šaturová, „a najednou byl konec. Jela jsem domů do karantény.”

Přiznám se, že po návratu z La Monnaie jsem nezazpívala ani notu. Práce na trilogii byla nesmírně náročná, takže nucenou pauzu jsem si první týden vyloženě užívala. Protože i následující projekt ve Spojených státech byl zrušen a kdoví jak dlouho budou omezení trvat, naplánovala jsem si ještě deset dnů volna a do zpívání se pustím začátkem dubna.  Ale uvědomuji si, že bude nutná velká kázeň. S předstihem začnu připravovat nový operní a koncertní repertoár, který mě čeká v příští sezóně, a budu doufat, že nejpozději od podzimu budou divadla a koncertní sály zase normálně fungovat.”

Beethoven 9 – Ode to Joy #singtogether #stayhome #beethovenforall

Right now, many people in Germany are stepping onto their balconies to sing and play "Freude schöner Gotterfunken" from Beethoven's Ninth Symphony together. For all those who cannot participate and/or want to listen to / watch the complete "Ode to Joy" from the symphony, here it comes, recorded with the Gewandhausorchester with Maestro Herbert Blomstedt, the GewandhausChor, GewandhausKinderchor Leipzig and MDR Rundfunkchor, as well as the wonderful soloist Simona Šaturová, Mihoko Fujimura, Christian Elsner and Christian Gerhaher. Let's stand apart physically but united in our hearts and spirits. Please stay stafe and take care of yourselves and others! #singtogether #stayhome #beethovenforall #beethovenfüralle #wirbleibenzuhause #standtogether #flattenthecurve

Posted by Accentus Music on Sunday, March 22, 2020

V médiích se hodně mluví o tom, jak se s danou situací vypořádávají divadla, ale co samotni umělci? Paní Šaturová byla nucena  mimo již zmíněných závazků v Bruselu zrušit i koncerty v Pittsburghu s Manfredem Honeckem a Pittsburgh Symphony Orchestra (Beethoven-Missa solemnis) a nové nastudováni Figarovy svatby s Jiřím Heřmanem, kde měla zpívat roli Hraběnky. Květnové a červnové produkce zejména na Pražském jaru  a se Slovenskou filharmonií zatím nebyly oficiálně zrušené.

Nejhorší chvíle jsem zažívala ještě v Bruselu. Od počátku jsem velice bedlivě sledovala situaci v Číně a později v Evropě. Když se situace začala vymykat kontrole, znervózněla jsem. Je nepříjemné, když jste v cizím městě, žijete téměř v karanténě a rodina a přátele jsou daleko. Když je víceméně jasné, že neodehrajete téměř půlku představení. Když netušíte, jak se dostanete domů a každý kdo zakašle nebo kýchne, vás přivádí k hysterii. Jakmile jsem se vrátila domů a přijala nastalou situaci, zklidnila jsem se. Po návratu z ciziny musím být v karanténě, takže hodně času trávím na naší zahradě. Po dlouhé době můžu pozorovat, jak přichází jaro… Příroda je pro mě lék téměř na všechny chmury. Když jsem na cestách a nemám ji k dispozici, tak si ji vizualizuji. Obyčejně hned po probuzení, ale vlastně kdykoli přes den, si představím místo v přírodě, které mám obzvlášť ráda. A představuji si ji do nejmenších detailů – kameny, vůně, zvuky, zář slunce. Ty detaily jsou velmi důležité, protože tak můžete „obelhat“ Váš mozek, že tam doopravdy jste. Věřím, že díky této meditaci jsem zvládla poslední pobyt v Bruselu, navzdory náročnosti s radostí a dostatkem energie.” shrnuje sopranistka své pocity z posledních dnů.  “Držím nám palce, abychom to všichni zvládli.  Pokusme se vytěžit i z nastalé těžké situace něco pro nás pozitivního.”

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat