Jana Boušková na novém CD představí díla Smetany, Dvořáka a Suka upravená pro harfu

Harfistka Jana Boušková na svém novém CD s názvem Má vlast, které vyjde v polovině května, představí skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Skladby budou v čistě harfové úpravě umělkyně. Kromě tří symfonických básní cyklu Má vlast – Vyšehrad, Vltava a Šárka, obsahuje nahrávka i Largo z Novosvětské symfonie Dvořáka a Americkou suitu téhož autora. Na závěr zazní Sukovy Letní dojmy. Novináře o tom za umělkyni informovala Kateřina Motlová.

Jana Boušková (foto Šporcl Arts)
Jana Boušková (foto Šporcl Arts)

„Nápad vytvořit CD s názvem Má vlast a použít tři části z cyklu symfonických básní přicházel postupně, ale myšlenka byla již od počátku stejná – představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr,“ uvedla Jana Boušková.

„Naši skladatelští velikáni pro sólovou harfu nic nezkomponovali, i když například Smetanovu Vltavu a Vyšehrad má mnohý spojený právě se zvukem harfy,“ dodala.

Boušková je jako jediná Češka laureátkou všech hlavních harfových soutěží, vystupovala s mnoha orchestry světa v nejprestižnějších sálech. „Během pandemie nemůžu cestovat a koncertovat kromě několika charitativních koncertů. Proto jsem se rozhodla věnovat čas úpravě několika nejoceňovanějších skladeb českých autorů pro harfovou verzi. Bude to poprvé, co se posluchači budou moci přesvědčit o tom, že i tak něžný nástroj, za jaký bývá harfa považovaná, může gradovat od distingovaného sóla až po mohutný zvuk celého orchestru a vybuchnout jako bomba. Překvapí to téměř každého,“ uvedla Boušková.

Boušková obohatila svůj repertoár o díla Smetany, Dvořáka a Suka před čtyřmi lety. Z původní verze pro klavír skladby upravila pro harfu. Program složený z české hudby poté představila na turné s názvem Má vlast. „Tehdy to nebylo úplně finální pojetí, takže na desce budou konečné verze,“ podotkla umělkyně, která během charitativního vystoupení ve prospěch nemocnic bojujících s pandemií koronaviru loni v březnu během osmiminutového vystoupení vybrala 300.000 korun.

Boušková patří k nejúspěšnějším českým hudebníkům ve světovém měřítku. Účinkovala s violoncellistou Mstislavem Rostropovičem, houslistou Maximem Vengerovem nebo flétnistou Patrickem Galloisem. Harfu vyučuje na Královské konzervatoři v Bruselu a na pražské HAMU. Profesorka harfy z renomované Indiana University v USA Susan McDonaldová označila Bouškovou za talent století.

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments