Janáčkovo divadlo otevře po rekonstrukci operou Liška Bystrouška
Autorem předlohy k opeře Leoše Janáčka byl Rudolf Těsnohlídek, zároveň také zakladatel tradice vánočního stromu na náměstí Svobody v Brně. Z výtěžku sbírek pod stromem vznikl v Brně dětský domov Dagmar, jehož prostředí se stalo volným inspiračním zdrojem pro koncepci i scénografii nové inscenace.
Divadelníci se nesnažili vytvářet na jevišti kašírovaný les, nechávají větší prostor pro fantazii. Ani zvířata nejsou pojata realisticky, na scéně se objevují v podobě hraček, herci si také nasazují zvířecí masky vyrobené na míru.
“Neustále pracujeme s proměnou člověka ve zvíře a naopak,” uvedl Heřman. V opeře nachází témata jako koloběh života, vědomí konečnosti, ale sází také na hravost a dětskou fantazii.
Dirigent Marko Ivanović v hudebním nastudování vychází z kritické edice Janáčkovy partitury, ponechává i některé prvky, které se v řadě inscenací vytrácejí. Jde například o klepání smyčcem o nástroje nebo okarínu evokující sovu. “Partitura by měla znít barevně, pestře, trochu janáčkovsky sršatě, v jiných místech zas lyricky a emotivně,” uvedl Ivanović.
V roli Bystroušky se představí Jana Šrejma Kačírková v alternaci s Michaelou Kuštekovou. Lišáka Zlatohřbítka zpívají Václava Krejčí Housková nebo Jana Hrochová, Revírníka Svatopluk Sem v alternaci s Jiřím Sulženkem.
Premiéra Příhod lišky Bystroušky zároveň zahájí festival Janáček Brno, letos orientovaný hlavně na Janáčkovo jevištní dílo. Do Brna přijede například Velšská národní opera, Vlámská opera nebo divadelníci z Poznaně.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]