JFO si pro posluchače připravila předvánoční nadílku

V následujícím adventním týdnu zve Janáčkova filharmonie Ostrava na dva specifické koncerty. V pondělí 13. prosince 2021 ve společenském sále Domu kultury města Ostravy vystoupí v rámci komorní řady rumunský violoncellista Andrei Ioniță. Doprovodí ho Janáčkův komorní orchestr a program nabídne například nejoblíbenější Čajkovského skladbu nebo dílo současného skladatele Michala Nejtka. O pár dní později se posluchači budou moci vydat za hranice žánru klasické hudby. Pro velký zájem (a kvůli aktuálně platným opatřením) hned ve dvou dnech po sobě, 15. a 16. prosince, zazní v aule Gong v Dolních Vítkovicích melodie ze známých filmů a seriálů Hra o trůny, Piráti z Karibiku, Noc na Karlštejně a další.
Andrei Ioniță (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava, foto Nikolaj Lund)
Andrei Ioniță (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava, foto Nikolaj Lund)

13. prosince od 19:00 hodin v Domě kultury města Ostravy: Současný skladatel Michal Nejtek nastoluje ve skladbě Für Elsa Zylberstein II netradiční vnímání času. Námětem kompozice je nenaplněnost, nedopovězenost myšlenek a zvuků, jejich realizace v pauzách, tichu. Děj neplyne v ose času, ale od události k události, od momentu k momentu. Haydnův Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 C dur patří oprávněně k nejhranějším violoncellovým koncertům vůbec. A kdo do by neznal druhou větu slavné serenády – Valčík? Patří totiž k nejoblíbenějším Čajkovského skladbám, často se hrává samostatně a řada posluchačů ani netuší, že je součástí většího celku. K těm nejhezčím z Čajkovského děl patří právě celá Serenáda pro smyčcový orchestr.

15. a 16 prosince 2021 od 19:00 v aule Gong v Dolních Vítkovicích zazní známé filmové melodie. Filmovými průkopníky byli, jak známo, bratři Lumièrové. Jejich pohyblivé obrázky vyvolaly ve své době senzaci. Dnes už se asi ale nedozvíme, kdo jako první usedl ke klavíru v potemnělém sále, aby svou produkcí doplnil tehdy ještě němý film. Od té doby se spojení filmu a hudby stále vyvíjelo až do dnešní podoby, kdy ty nejlepší z filmových skladeb žijí vlastním životem. Dobré filmové dílo se obvykle vyznačuje i kvalitní hudbou. A právě z takových filmů sestavila Janáčkova filharmonie Ostrava program dvou prosincových večerů. Zazní známé melodie z filmů a seriálů: Hra o trůny, Piráti z Karibiku, Pán prstenů, Harry Potter, Hvězdné války, Sám doma, Arabela, S čerty nejsou žerty, Noc na Karlštejně, Princové jsou na draka, Lotrando a Zubejda, Tři oříšky pro Popelku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments