Sopranistka Pretty Yende zadržena na letišti, přesto zazpívala

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende dnes ráno popsala na sociálních sítích dramatický incident, který zažila 21. června 2021 po příletu na letiště Charles de Gaulle v Paříži. Do země přiletěla kvůli své roli v opeře La Sonnambula v Théâtre des Champs-Elysées.
Pretty Yende (foto Gregor Hohenberg)
Pretty Yende (foto Gregor Hohenberg)

Pretty Yende incident popsala následovně: „Celníci mě zadrželi a chovali se ke mně jako ke zločinci. Vzali mi věci, včetně mobilu, a řekli mi, ať si napíšu telefonní čísla rodiny a blízkých přátel, abych jim mohla zavolat přes pevnou linku ze zadržovací cely. Řekli mi, že mě dají do ‚vězeňského hotelu,‘ dívali se na mě jak na zločince. Řekla jsem jim, že se mi vybíjí mobil, jestli nemají náhodou nabíječku? Policista řekl ‚Poslouchej pořádně, mobil u sebe mít nebudeš.‘ Já jsem řekla ‚Co?‘, on na to velmi zlým a povýšeným tónem, ať prý poslouchám, dokud to nedořekne…“

„Zeptala jsem se, jestli jsem vězenkyní, a on řekl neurvale že ano,” pokračovala Yende. “Rozhodla jsem se poddat a udělat, co mi říkají, a nesnažit se nějak sama sebe obhajovat. To vše na francouzské půdě. Svlékli a prohledali mě jako zločince a dali mě do zadržovací cely v terminálu 2B na celních kontrolách letiště Charles de Gaulle v Paříži. Byla tam zima, na začátku tam nebylo ani světlo, jen zima a šeď, a nechali mě tam samotnou s pevnou linkou a kusem papíru, který mi dali abych si na něj napsala telefonní čísla, na která bych mohla volat. Většina z nich se mnou odmítala mluvit anglicky. Bylo tam více jak 10 policistů, které jsem slyšela mluvit a smát se na konci chodby. Naplnilo mě to tolika negativními myšlenkami…”

Z popisu není jasné, jak incident začal a co zásahu celníků předcházelo. Sama Yende podezírá rasismus. Mladá sopranistka se prý bála o život, přesto dnes večer zpívala titulní roli v Belliniho opeře Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Pár hodin po zveřejnění své traumatizující zkušenosti napsala mezinárodně uznávaná zpěvačka svým fanouškům, že jim děkuje za podporu, a podotkla, že měla štěstí, že se na rozdíl od jiných ze situace dostala relativně rychle a nebyla vystavena brutálnímu výslechu ani fyzickému násilí. Dodala, že přes zážitek Francii miluje a že incident se momentálně řeší.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments