Jiří Heřman a Marko Ivanović oceněni za brněnskou inscenaci Lásky na dálku

Ceny Divadelních novin byly ve čtvrtek rozdány v Praze. Ocenění bilancující sezonu 2016/2017 se udělují jednotlivcům či tvůrčímu týmu za mimořádné umělecké výkony v libovolné divadelní profesi v sedmi kategoriích. Cílem je upozornit na významné počiny českého divadla.

V oboru alternativního divadla byli oceněni Lukáš Brychta, Kateřina Součková a Štěpán Tretiag za projekt Pomezí, připravený ve vybydleném domě v pražském Karlíně. V kategorii hudebního divadla zvítězil Jiří Heřman za režii a Marko Ivanović za hudební nastudování inscenace opery Láska na dálku v brněnské Janáčkově opeře.

Kaija Saariaho: Láska na dálku – Roman Hoza (Jaufré Rudel) – ND Brno 2017 (zdroj ND Brno / foto Marek Olbrzymek)

V oblasti tanečního a pohybového divadla získali nejvíc hlasů Rostislav Novák ml., Rostislav Novák st., Jozef Fruček a Linda Kapetanea za performanci Black Black Woods, kterou uvedl soubor Cirk La Putyka. Jde o poslední díl rodinné trilogie, patří do ní ještě inscenace Family a Roots.

Za divadelní publikační počin byli oceněni Viktor Kronbauer a Denisa Šťastná, a to za publikaci divadelních snímků tohoto předního fotografa, kterou vydal Institut umění – Divadelní ústav.

Čtrnáctideník Divadelní noviny oceňoval nejlepší počiny posedmnácté. „O cenách rozhoduje porota složená z našich redaktorů a přispěvatelů, členů Společnosti Divadelních novin a přizvaných odborníků. Jsou vyjádřením jejich uměleckých, etických a společenských hodnot,“ řekl šéfredaktor Josef Herman.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat