Knihu o české cembalistce Zuzaně Růžičkové ocenil Financial Times

Kniha Wendy Holdenové Sto zázraků o české cembalistce Zuzaně Růžičkové je podle listu Financial Times jednou z nejlepších knih o hudbě roku 2019. Britský deník ji vybral bez určení pořadí mezi nejlepších pět knih roku letošního roku věnujících se klasické hudbě. Sto zázraků pojednává o životních osudech světoznámé české klavíristky, cembalistky a hudební pedagožky. ČTK o tom dnes za nakladatelství Euromedia Group informovala Helena Frantová.
Zuzana Růžičková (foto FB Zuzana: Music is Life)

Publikace britské autorky a novinářky Holdenové provádí čtenáře více než půlstoletím života legendy české klasické hudby Růžičkové. Autorka shromáždila veškeré dostupné informace a rozhovory, které tato dáma poskytla, a z jejího vyprávění tak vyvstává výjimečná osobnost ženy, která za druhé světové války prošla několika koncentračními tábory a zažila nelehká padesátá léta. Navzdory všem těžkostem se jí spolu s manželem, hudebním skladatelem Viktorem Kalabisem, podařilo svou celoživotní lásku k hudbě spojit s úspěšnou mezinárodní kariérou.

Proslula zejména jako interpretka děl Johanna Sebastiana Bacha, natočila více než 30 dlouhohrajících desek a její působení na světových koncertních pódiích jí vyneslo přezdívku “první dáma cembala”. Růžičková zemřela v září 2017 ve věku 90 let. “Bylo mi ctí pracovat s touto pozoruhodnou ženou přeživší holokaust a českým národním pokladem v posledních dnech jejího života,” uvedla Holdenová v rozhovoru pro české vydavatele svých knih.

Holdenová letos v dubnu navštívila Prahu, kde v Knihovně Václava Havla představila česká vydání svých dvou knih – publikaci Sto zázraků a psychothriller I krása může zabíjet.

Také dramatický příběh I krása může zabíjet souvisí s Českem. V 90. letech 20. století v něm potká Angličan Ben v londýnské galerii mladou českou sklářku Kateřinu. Její zvláštní krása ho okouzlí a stanou se z nich milenci. Druhá dějová linie zavede čtenáře do Československa pár let před sametovou revolucí.

Čechy jsou tradičním domovem uranového skla a už dlouho mám Českou republiku ráda, takže nechat se tím inspirovat bylo snadné rozhodnutí. Umístění části příběhu do severního Norfolku také nebylo náhodné. Nedaleko bydlím, takže jsem tam mohla strávit spoustu času a nasávat atmosféru,” podotkla Holdenová.Holdenová napsala přes třicet knih, z nichž se mnohé staly mezinárodními bestsellery. Několik let pracovala jako editorka a novinářka v respektovaných periodicích, například v Daily Telegraph. Teď žije v anglickém Suffolku. Tuzemským čtenářům se v roce 2016 dostal do rukou její román Narodili se, aby přežili. Vypráví o třech ženách, dvě z nich pocházejí z bývalého Československa, které přežily koncentrační tábor.

Viktor Kalabis a Zuzana Růžičková (zdroj archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat