Korespondence Nováka a Martinů vyjde knižně
Na nové knize pracovali Martin Flašar a Pavel Žůrek. Korespondenci zarámovali vylíčením situace v kulturní politice padesátých let dvacátého století. Více než čtyři sta stránkový svazek doplňují fotografie a faksimile dokumentů, obsahuje také soupis Novákova díla a jeho život v datech.
“Kniha v základních obrysech přibližuje střet velkých a malých dějin, tedy osobní a tvůrčí život na pozadí politického neklidu čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Novák se celý život vyrovnával zejména se vzorem svého učitele, Bohuslava Martinů. Na jedné straně ho obdivoval a propagoval jeho dílo, na druhé straně si byl jako skladatel vědom hrozícího epigonství a snažil se jít vlastní cestou,“ uvedl Flašar.
Jan Novák v roce 1968 emigroval do Dánska, později do Itálie a Německa. Do roku 1989 proto ve své rodné zemi nesměl hrát, poté se začala do koncertních síní jeho tvorba vracet. “Jana Nováka hudba především obrovsky bavila a chtěl, aby bavila i posluchače. Zní to možná banálně, ale vysvětluje to jeho ironii a skepsi vůči technikám nové hudby i fakt, že na jeho skladby reaguje pozitivně i nepoučené publikum,“ popsal Flašar.
U přehrady v Brně-Kníničkách žil Novák čtrnáct let. Zkomponoval tam téměř všechnu svou filmovou hudbu, například Filharmonické tance, Koncert pro dva klavíry a orchestr nebo kantátu Dido. Z dochovaných vzpomínek je zřejmé, že Novák byl v Kníničkách šťastný: rád plaval v přehradě, procházel se kolem ní a těšil se z tamní přírody. Odhalení pamětní desky se uskuteční v sobotu v 15:00 hodin v parku U lva. Vystoupí soubor Indigo Quartet.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]