Konceptuální dílo Jiřího Kyliána Moving Still míří do Národního divadla i na divadelní piazettu

Unikátní konceptuální projekt Jiřího Kyliána, který představí jeho filmy, choreografie, mluvené slovo a nový tvůrčí počin, instalaci soch, se představí v premiéře v Praze. Instalace Moving Still bude na náměstí Václava Havla slavnostně otevřena 26. června 2024. Předcházet jí bude zahajovací večer v Národním divadle, jehož režijní koncepci vytvořil sám Jiří Kylián. Program nabídne čtyři projekce jeho filmů: Schwarzfahrer, Scalamare, Between Entrance and Exit, Car-Men. Těšit se diváci mohou i na meziaktí, kterými provede norský jazzový trumpetista a skladatel Nils Petter Molvaer, český herec Jiří Lábus a více než padesát tanečníků Baletu ND. Bezprostředně po zakončení programu v Národním divadle bude navazovat slavnostní vernisáž instalace ve venkovním prostoru piazzetty, kterou rovněž doprovodí živě Nils Petter Molvær. Stejný program proběhne také 27. června 2024.
Jiří Kylián ve zkušebně Baletu ND (foto archiv ND)
Jiří Kylián ve zkušebně Baletu ND (foto archiv ND)

Vstup na program do Národního divadla a následné vernisáže je jen s platnou vstupenkou. Instalace Moving Still bude následně na náměstí Václava Havla k vidění až do 30. června 2024, a to zdarma. Vstupenky na večerní program 26. a 27. června mohou diváci zakoupit ZDE.

Instalace soch ve veřejném prostoru na náměstí Václava Havla je ojedinělým způsobem, jak se dívat na taneční umění i jeho osobnosti. Jiří Kylián požádal tanečníky, s nimiž pracoval mnoho let, jestli by se nechali třídimenzionálně naskenovat nazí, vytisknout v životní velikosti a vystavit v rámci instalace Moving Still. Jsou jimi Lorraine Blouin, Cora Bos Kroese, Valentina Scaglia, Shirley Esseboom, David Krügel, Ken Ossola, Stefan Żeromski a Michael Schumacher.

Socha Davida Krügela, prototyp (foto archiv ND)
Socha Davida Krügela, prototyp (foto archiv ND)

„Byl jsem uměleckým ředitelem Nederlands Dans Theater dvacet čtyři let. Lidé se mě často ptají, co má takový šéf za úkol. Je to velmi jednoduché – a velmi složité. Musí vzít každého tanečníka vážně, pokusit se odhalit jeho talenty a pak mu dát absolutně všechny možnosti, aby ty talenty rozvinul. Aby rozkvetl jako ta nejkrásnější slunečnice,“ říká Jiří Kylián o svém poslání, neboť jinak ani jeho práci nelze nazvat.

Na projektu Moving Still začal Jiří Kylián pracovat v říjnu 2021 během covidové pandemie. Byla to doba, kdy se lidé, ani tanečníci nesměli hnout z místa – proto název Moving Still. Sochy jsou objekty letící mezi bytím a nebytím, těla nesoucí jizvy života.

„Jsem choreograf. Pohyb mne odjakživa fascinuje. Při vytváření instalace jsem si potvrdil, že nikdy nic není statické, vše je v neustálém pohybu. To však nebyl jediný zdroj mé inspirace. Byla jím i nehybnost. Šlo hlavně o strnulé pozůstatky – ‚sochy‘ lidí, kteří zemřeli v Pom­pejích po výbuchu sopky Vesuv v roce 79 n. l. Zahynuli před 1945 lety, ale dodnes jsme hluboce pohnuti jejich nehybností…“ Diváky budou jistě zajímat i příběhy jednotlivých tanečníků – ty najdou na speciální webové stránce, které o projektu vznikla ZDE.

Představit si jakékoli dílo Jiřího Kyliána bez hudby je nemožné. Ke spolupráci byl proto pozván norský trumpetista Nils Petter Molvær. Výjimečný umělec – i člověk. V Národním divadle v rámci obou zahajovacích večerů doprovodí živou hrou umělce při jejich tanečních vystoupeních mezi jednotlivými projekcemi filmů. A co se bude dít venku na piazzettě, náměstí Václava Havla, při obou slavnostních vernisážích instalace soch? Ano, i zde změní Nils Petter atmosféru nočního města, doplní krásu soch a vizi Jiřího Kyliána svou mistrovskou improvizací. Nils Petter Molvær patří k nejlepším současným jazzmanům na světě.

„Odjakživa mne fascinuje nejen pohyb, ale i otázka, zda se nacházíme uvnitř nějakého prostoru, nebo venku. Proto i mé sochy jsou jak uvnitř, tak vně a občas prolétají skrz,“ řekl během příprav Jiří Kylián. To je i jakési motto instalace – devět soch, nekonečně příběhů, jednoduché otázky: tam a tady, uvnitř, nebo venku? Nehybnost neexistuje. Krása? Určitě…

Poprvé budou sochy představeny právě v Praze – a to nejen kvůli vztahu Jiřího Kyliána k této metropoli a k Česku, který je samozřejmě velmi silný, ačkoliv Jiří Kylián většinu svého aktivního uměleckého života strávil v zahraničí. Ve filmu Between Entrance and Exit použil Jiří starý nábytek z bytu, v němž se narodil a kde vyrůstal. Film byl natočen v Hýskově u Berouna. Jiří se začal učit baletu v Baletní přípravce Národního divadla v roce 1956. Bylo mu devět let. Mnohé z jeho baletů byly v Národním divadle uvedeny buď přímo Baletem ND, nebo Nizozemským tanečním divadlem (Nederlands Dans Theater), jehož uměleckým ředitelem byl dvacet čtyři let. Film Schwarzfahrer byl natočen ve staré pražské tramvaji Františka Křižíka. Jedním z protagonistů snímku Scalamare je Peter Jolesch, jehož matka je Češka a otec Němec. Většina členů filmového štábu byli Češi: Jan Malíř, Olga Špátová, Šárka Sklenářová, Petr Tůma a další. Jako kulisa pro film Car-Men byly zvoleny povrchové doly na severu Čech. Volba tohoto místa byla inspirována knihou fotografií Josefa Koudelky Černý trojúhelník.

3D scany umělců v Haagu vytvořil Erwin Kanters z Miniyours / 3D Scan Solutions, modely se již tisky v ČR a Jiří Kylián při jedné z návštěv vytvořil maketu instalace. Tisku soch se ujal liberecký Cotrex Petra Klokočníka. Sochu je třeba vytisknout, slepit její části, následuje broušení hran a detailů a rozříznutí sochy na dvě části, neboť sochy budou zdánlivě prostupovat hmotou, například „prolétat“ sklem. Dalším partnerem projektu jsou AV Media, která se starají o světelný design.

Moving Still bude unikátní tečkou za letošní taneční sezonou v Praze.

Jiří Kylián v rozhovoru s tanečníky (foto archiv ND)
Jiří Kylián v rozhovoru s tanečníky (foto archiv ND)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments