Koncerty České filharmonie vzdají hold odkazu českých skladatelů a demokracii
Josef Špaček je s Českou filharmonií velmi úzce spjat. V roce 2011 se jako pětadvacetiletý stal nejmladším koncertním mistrem v historii orchestru a zůstal jím dalších devět sezon. I po odchodu na sólovou dráhu však s Českou filharmonií spolupracuje jako pravidelný umělecký partner. A tak vedle Koncertů pro svobodu a demokracii vystoupí v Rudolfinu hned 18. listopadu s Triem Zimbalist, které spolu s ním tvoří violoncellista Timotheos Gavriilidis-Petrin a klavírista George Xiaoyuan Fu. Absolventi filadelfského Curtisova institutu společně provedou skladby Lery Auerbach, Mieczysława Weinberga a Antonína Dvořáka.
Antoine Tamestit se s Českou filharmonií poprvé setkal na evropském turné za řízení Jiřího Bělohlávka na konci roku 2015. Stejně jako na Koncertech pro svobodu a demokracii tehdy hrál Rapsodii – koncert pro violu a orchestr od Bohuslava Martinů, kterou hned v lednu 2016 provedl s orchestrem i v Praze pod taktovkou Alexandra Shelleyho. K České filharmonii se vrátil po čtyřech letech s Bartókovým Koncertem pro violu a dirigentem Davidem Robertsonem. Zatím naposledy se první český orchestr s Antoinem Tamestitem setkal v květnu 2023 na Pražském jaru. Na programu byl Koncert pro violu Alfreda Schnittkeho a Českou filharmonii poprvé řídil Klaus Mäkelä.
Petr Popelka první český orchestr zatím řídil jen jednou, a to v Bad Kissingenu v červenci 2022. Vedle nynějšího pražského debutu s Českou filharmonií však v letošní sezoně úzce propojil své jméno jako kurátor i s jubilujícím Českým spolkem pro komorní hudbu, v němž se představí v roli klavíristy, kontrabasisty a skladatele a přivede do Prahy řadu svých zahraničních hudebních přátel. Už 13. listopadu zahraje jako klavírista s Drážďanskými komorními sólisty své dvě skladby, z nichž Kvartet pro klarinet, housle, kontrabas a klavír zazní ve světové premiéře. Na klavír bude Petr Popelka hrát i na lednovém koncertu s členy předních norských orchestrů a jako kontrabasistu ho uslyšíme v únorovém programu, kde se přidá k ansámblu Elphier Quartett.
Myšlenka pořádat pravidelné koncerty České filharmonie spojené s tématem svobody a demokracie vznikla už před několika lety. Důvod byl prostý: orchestr chtěl vytvořit tradici výjimečných uměleckých událostí, které by posluchačům připomněly důležité milníky v našich dějinách – sedmnácté listopady a souvislosti kolem nich, jejich cíle, myšlenky, tragické i vítězné momenty. První Koncert pro svobodu a demokracii se uskutečnil v roce 2020. V době pandemické uzávěry ovšem nemohli být ve Dvořákově síni Rudolfina přítomni posluchači. Česká televize tak pouze zprostředkovala přenos Smetanovy Mé vlasti pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Semjona Byčkova. Poprvé s publikem se Koncerty pro svobodu a demokracii konaly v roce 2021, a to za řízení hlavního hostujícího dirigenta prvního českého orchestru Jakuba Hrůši. V roce 2022 se k České filharmonii připojili dirigent Simon Rattle a mezzosopranistka Magdalena Kožená a v roce 2023 s prvním český orchestrem debutoval Antonio Pappano.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]