Kterak si lžeme do kapsy aneb Česká pohádka o restaurování historických varhan

  1. 1
  2. 2

Buď se to celé samospádem rozmázne tak, že jeden v předvolebním boji skolí druhého a na soka toho se zbytečné vhození deseti milionů do chřtánu nehodné firmy svede, nebo dojde na pod koberec zametání. Tak dlouho se bude tvrdit, že se vlastně nic špatného nestalo, že akce s varhanami se nám krásně povedla, až se to pro všechny pravdou pravdoucí stane.

Marketing se tomu říká, v televizi jsem onehdá první dějství už spatřil. Vy také? Vzpomínáte? Takový konec definitivní byl by však převelikým lhaním. Snad přeci nápravu asi chtějí. Proč jinak zahrát by si mě teď zvali?

(„I vtlačil [jsem] si klobouk na hlavu, oba palce strčil do uší a obrátil se ke knězi zády. To když [jsem] udělal, vystrčili [mě] lidé ven z kostela.”
– Božena Němcová: O hloupém Honzovi)

O hloupém Honzovi (zdroj YouTube)

Česká pohádka by špatně dopadnout neměla, proto nabízím hlavně těm z vás, kteří jste v kauze namočeni, ještě jiný možný, totiž pohádkově dobrý a smířlivý konec. Třeba to tak nedopadne, ač by řešení bylo smysluplné. Honit firmu, která nic neumí, aby varhany v rámci záruky dodělala a přivedla ke hratelnému stavu, bohužel nedává žádný smysl. Je však možné po patřičně dlouhé době, kdy se na varhany kvůli přijaté dotaci sáhnout nesmí, nechat nástroj opět restaurovat. Bude to druhý pokus, při kterém se třeba zjistí, že spousta historické substance je pokusem prvním nenávratně zničena, například do kotle vhozené cínové barokní píšťaly, které prý nešlo opravit. Nicméně je vždy možné takové části původního nástroje alespoň rekonstruovat. Celá ta legrace přijde podle mě na původně odhadovaných 20 miliónů. V každém případě by mělo ke šťastnému konci pohádky dojít už kvůli mnoha malým dárcům, kteří také přispěli a kteří se stále jen těší a těší, až varhany někdy v budoucnu uslyší.

ilustrační foto (foto autor)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2