Kvarteto bravurních hornistů a estonský dirigent Joost se SOČRem

Díla severských autorů Arvo Pärta a Jeana Sibelia připraví s rozhlasovými symfoniky současný umělecký ředitel Tallinnské filharmonie Risto Joost. Zkraje večera si vychutnáme velmi atraktivní vystoupení čtyř vynikajících mladých sólistů, Kateřiny Javůrkové a jejích zahraničních kolegů, laureátů soutěže ARD Mnichov z roku 2016, kteří se na pódiu Dvořákovy síně Rudolfina setkají k provedení Schumannova Koncertního kusu pro čtyři lesní rohy. To vše v pondělí 5. února ve Dvořákově síni Rudolfina a v přímém přenosu na stanici ČRo Vltava.

Reklama

Schumannův opus 86 je jistě originální záležitost – v podstatě se jedná o koncert pro čtyři naprosto virtuózní hráče jednoho nástroje. Kompozici umožnil vynález tzv. ventilového rohu. Sólové party kladou na hráče mimořádné nároky. Na mnoha místech jsou vyhnány do extrémních výšek, obsahují nejrůznější běhy, rychlou techniku a v neposlední řadě zaměstnávají sólisty takřka bez ustání. I proto se na koncertních pódiích se skladbou potkáváme poměrně vzácně. V podání hostů SOČRu, těch nejlepších z mladé generace hornistů (což prokazatelně stvrzují jejich laureátské tituly z mnichovské soutěže), se můžeme těšit na špičkové pojetí.

Obohacením domácího publika a posluchačů bude hudba jednoho nejhranějších skladatelů současnosti Arvo Pärta z Estonska. Osobité pojetí minimalismu prostupuje i jeho silně expresivní Symfonii č. 3.

Večer pak završí další „hudba ze severu“, Sibeliova suita Lemminkäinen, která se opírá o odkaz monumentálního eposu Kalevala. V části Labuť z Tuonely uslyšíme proslulé sólo anglického rohu v podání členky SOČRu Jitky Tomšíčkové.

Program:
Robert Schumann (1810–1856): Koncertní kus pro čtyři lesní rohy a orchestr, op. 86
Arvo Pärt (1935): Symfonie č. 3
Jean Sibelius (1865–1957): Lemminkäinen, suita, op. 22

Risto Joost – dirigent
Kateřina Javůrková, Félix Dervaux, Marc Gruber, Nicolas Ramez – lesní roh
Jitka Tomšíčková – anglický roh (orchestrální sólo v části Labuť z Tuonely)

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, PONDĚLÍ 5. ÚNORA V 19.30 HODIN
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.

Reklama