Letecká společnost zničila barokní nástroj: Noční můra se šťastným koncem

V lednu roku 2018 proběhla sociálními sítěmi šokující zpráva o zničení cenné violy da gamba ze sedmnáctého století, jež měla na svědomí italská letecká společnost Alitalia.
Viola da gamba, Edward Lewis, Londýn 1685, stav před restaurováním 2018 (zdroj FB Myrna Herzog)

Izraelská gambistka a majitelka tohoto cenného nástroje, Myrna Herzog, cestovala z Ria de Janiera do Tel Avivu. Nebylo jí dovoleno, aby si vzala nástroj s sebou na palubu, místo toho putovala viola da gamba mezi ostatní zavazadla. Po přistání letadla došlo k tomu, co je pro každého instrumentalistu tou nejhorší noční můrou: Nástroj tak, jak byl Myrně Herzog předán, byl i s futrálem a smyčcem rozbitý doslova na třísky.

Viola da gamba, na kterou Myrna Herzog hraje, je originálním barokním nástrojem ze 17. století. Vyrobil ho anglický houslař Edward Lewis (1651-1617) v Londýně roku 1685. Jedná se o vzácně dochovaný model gamby po vzoru cremonské houslařské školy, připomínající svoji konstrukcí violoncello. Jeho cena se pohybuje kolem 200.000 dolarů.

Gambistka Myrna Herzog a houslař Shlomo Moyal (zdroj FB Myrna Herzog)

Brzy po incidentu, začala letecká společnost s Myrnou Herzog vyjednávat o odškodnění za zničený nástroj a nabídla jí nejen stoprocentní finanční odškodnění za restaurování nástroje, škodu za smyčec i futrál.

„Díky této nešťastné události, společnost přehodnocuje svou přepravní politiku vůči hudebním nástrojům. To by mohlo ze společnosti Alitalia udělat upřednostňovanou leteckou společnost pro hudebníky a milovníky hudby. Budu nadále využívat jejich služeb stejně, jako tomu bylo doposud“, uvedla Herzog.

Shlomo Moyal (zdroj FB)

Téměř rok po nešťastné události, v lednu 2019, dokončil izraelský houslař Shlomo Moyal restaurátorské práce na Lewisově nástroji. Nástroj se podařilo opravit do funkční podoby před nehodou a jeho majitelka je s výsledkem mimořádně spokojená.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]