Liběna Séquardtová: Streaming ani televize nemůže nahradit živý kontakt

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jaké „nemoci z povolání“ hrozí hobojistům?
Opar na puse, to je nejčastější. Pak se může stát, že si „přehrajete ruku“ – zánět šlach. Bloknutá krční páteř – pak neudržíte ani nástroj v ruce. Proto je to třeba právě kompenzovat cvičením, nestačí jen sedět a hrát.

Letos jste oslavila i životní jubileum a přesto vypadáte, že máte sil a energie na rozdávání. Jdete svým studentům příkladem? Jak se udržujete ve fyzické kondici Vy sama?
Sportování jsem měla od malička v krvi, asi po tatínkovi-fotbalistovi. Jezdím na kole a chodím do oddílu bojového umění jiu-jitsu, mým trenérem je Béda Rýč, držitel šestého danu. Tam se učíme prvky sebeobrany, v rámci tréninku máme i box. O prázdninách jsem si konečně udělala bílý pásek – šestý kyu. Musím to dotáhnout na žlutý! No ale teď to nejde, je to přece jen kontaktní sport a dýcháme si do obličeje. Kolegové vědí, že jsem muzikantka, tak dávají pozor, aby mě nezranili. Když jdu z tréninku, je to, jako kdybych vyšla z lázní…

Všimla jsem si na koncertech Vašeho okteta Česká dechová harmonie či v jiných komorních seskupeních, že nevystupujete v černých šatech.
Je pravdou, že hudba na koncertech se konzumuje i očima. K tomu fraku, co si budeme nalhávat, se nejvíce hodí černá róba, to je v podstatě moje uniforma. Pokud nehraju se symfonickým orchestrem, kde se musí dodržovat černý dress code, si ráda jako jediná žena dovolím různé barevné kreace.

Jak se stavíte k dnes populárnímu streamování hudby?
V průběhu pandemie se pravidla mění, pořád čekáme, jaká nová nařízení přijdou, zda budeme moci hrát. Streaming ani televize nemůže však živý kontakt nahradit. Výhodou je, že nahrávka zůstává v archivu a člověk si ji může ze studijních důvodů opakovaně pustit.

Čím jsou podle Vás zvláštní a jedinečné koncerty za doby pandemie?
V současné době žijeme v neustálém napětí a stresu nejen z toho, zda se koncerty vůbec uskuteční. Jako aktivní umělci jsme opravdu závislí na přítomnosti publika, bez kterého se nám špatně hraje… Aktuálně jsou často zahraniční sólisté i dirigenti nahrazováni českými umělci. To zas dokazuje, jakými kvalitními umělci disponujeme. Dochází ke změnám programů, někdy se zkracují na hodinu, pokud rovnou neodpadnou.

Členové orchestru FOK se během pandemie koronaviru rozhodli natočit seriál o svých nástrojích a o životě v orchestru, zúčastnila jste se také tohoto projektu?
Během pandemie natočil FOK výchovné pořady Orchestr bez pódia aneb FOK za časů pandemie, z nichž sedmý díl se zabývá hobojem a ve kterém vystupuji:

Pokud se tedy chcete více dozvědět o hoboji, o naší nástrojové sekci a o skladbách, v nichž je hoboj důležitý, doporučuji ho shlédnout.

Česká filharmonie otevřela sezónu se změněným programem, na kterém vystoupilo redukované obsazení, aby v případě nákazy bylo možno poslat do karantény jen polovina orchestru. Vás čeká sólový koncert „Dvořák/Krček/Brahms“ 14. – 15. října 2020, dá se v případě potřeby zredukovat počet nástrojového obsazení?
V případě nutnosti by se na tomto koncertě mohlo zmenšit obsazení smyčců. V dechových nástrojích a v bicích se to zredukovat nedá.

Děkuji Vám za rozhovor. Přeji Vám, aby se koncert mohl uskutečnit a ať Vám to dobře dopadne.

Liběna Séquardtová je vrcholnou reprezentantkou svého oboru, a to i mimo rámec České republiky. Je vítězkou v soutěži Pražské jaro 1986, vyhrála 1. cenu v soutěži Mozartova Bertramka v Praze, úspěchy sklidila i v německém Markneukirchen. Sólově účinkovala se všemi významnými českými orchestrálními tělesy i se zahraničními – například Royal Philharmonic Liverpool, Solistes Européens Luxembourg. Je zakládající členkou komorních souborů Česká dechová harmonie a Ars instrumentalis Pragensis, s nímž získala zlatou medaili v mezinárodní soutěži komorní hudby v japonské Ósace. Pedagogicky působí na AMU v Praze. Je často zvána do porot soutěží Concertino Praga, Pražské jaro, dále do soutěží v Rakousku a Itálii. V orchestru FOK působí jako koncertní mistryně dechové harmonie a vedoucí skupiny.

5 1 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments