Lípa Musica vyvrcholí s Českou filharmonií a Kirillem Gersteinem

Jubilejní 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica pomalu spěje ke svému závěru, kterým bude výjimečný galakoncert. Po pětačtyřiceti letech se do Liberce vrátí náš přední symfonický orchestr, který se řadí mezi deset nejlepších těles světa – Česká filharmonie. Těleso do Liberce zavítá společně s ruským dirigentem světového formátu Semjonem Byčkovem. Původně ohlášené sesterské duo Labèqueových nahradí z důvodu zranění ruky jedné z nich ruský klavírista Kirill Gerstein. Na programu je Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll op. 23 v urtextové verzi a symfonie Manfred. Spojení České filharmonie a dirigenta Byčkova za poslední sezony vešlo již v obecnou známost a dočkalo se pozitivního ohlasu.
Semjon Byčkov, Česká filharmonie (foto © Petra Hajská)
Semjon Byčkov, Česká filharmonie (foto © Petra Hajská)

Kirill Gerstein Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll op. 23 v urtextové verzi nahrál v premiéře v roce 2015 a již ji uvedl s řadou světových orchestrů včetně České filharmonie, nicméně mimo Českou republiku. Jedná se o verzi tohoto populárního koncertu z roku 1879, která je založena na skladatelově dirigentské partituře a liší se podle Gersteina právě v klavírním partu. Verzi, jež byla posledních sto let uváděna, Čajkovskij sám nikdy neschválil, ani nedirigoval, jedná se tedy o návrat věrný skladatelovým záměrům, a to v české premiéře.

Kirill Gerstein je držitelem prestižní ceny Gilmore Artist Award, udělované jednou za čtyři roky výjimečnému klavíristovi, který se bez ohledu na věk či národnost vyznačuje rozsáhlou a hlubokou muzikálností a charismatem. Tato cena, kterou získal roku 2010, využil k objednávce přelomových děl skladatelů, jako jsou Timo Andres, Chick Corea, Alexander Goehr, Oliver Knussen a Brad Mehldau; další skladby se připravují pro budoucí sezony. V roce 2001 získal Kirill Gerstein první cenu v klavírní soutěži Arthura Rubinsteina v Tel Avivu; v roce 2002 cenu pro mladé umělce Gilmore Young Artist Award a v roce 2010 stipendium Avery Fisher Grant.

Kirill Gerstein (foto ČF/Marco Borggreve)
Kirill Gerstein (foto ČF/Marco Borggreve)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky