Milan Al-Ashhab bude debutovat se Slovenskou filharmonií

Symfonické koncerty Slovenské filharmonie pokračují ve čtvrtek a v pátek 19. a 20. května 2022, kdy se představí dva čeští umělci – dirigent Leoš Svárovský a mladý houslový virtuos Milan Al-Ashhab, rodák z Jeruzaléma, který od svých pěti let žije v České republice. Na koncertech zazní díla Ilji Zeljenky, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Josefa Bohuslava Foerstera.
Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)
Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)

Večery zahájí skladba Ouvertura festiva, kterou Ilja Zeljenka premiéroval na Bratislavských hudebních slavnostech v roce 1998. Zazní Koncert pro housle a orchestr e moll op. 64 Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Skladatel skladbu komponoval dlouhých šest let. Diváci si vyslechnou skladbu v interpretaci Milana Al-Ashhaba, který bude ve Slovenské filharmonii debutovat. Umělec studoval na Akademii múzických umění v Praze a ve studiu pokračoval na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Je vítězem mnoha interpretačních soutěží – v roce 2018 zvítězil na prestižní Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera v Rakousku a o rok později na XVI. Čajkovského houslové soutěži v Moskvě. Jako sólista spolupracoval s mnoha orchestry a dirigenty – vystoupil s Českou filharmonií pod vedením Jiřího Bělohlávka, s Moskevskou filharmonií a dirigentem Jurijem Těmirkanovem, na Festivalu lesní hudby ve starobylém čínském městě Nanjing, s Vídeňským rozhlasovým symfonickým orchestrem a absolvoval turné po Velké Británii. Hraje na housle Nicolo Amatiho z roku 1662, které zapůjčila nadace Maggini-Stiftung ve švýcarském Langenthalu.

Program uzavře třetí symfonie českého skladatele Josefa Bohuslava Foerstera, jehož symfonická díla jsou na Slovensku poměrně neznámá. Celkem složil pět symfonií. Třetí, která zazní ve slovenské premiéře, vyzařuje duchovnost a humanismus. Kromě komponování se Josef Bohuslav Foerster věnoval také malířství a literatuře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments