Mladí klavíristé do 11 let se sjeli do Brna

Klavíristé ve věku do jedenácti let předvedou svůj talent na mezinárodní soutěži Amadeus v Brně. Letošní třiadvacátý ročník znovu přivítá účastníky z celé Evropy, přijede sedmašedesát dětí. Dnes a v pátek mohou zájemci sledovat výkony soutěžících v Besedním domě. V sobotu pak znovu zahrají laureáti soutěže, která je volně přístupná veřejnosti.

Besední dům Brno (zdroj filharmonie-brno.cz)
Besední dům Brno (zdroj filharmonie-brno.cz)

„Význam Amadea již dávno přesáhl měřítka regionu i země. Stále se ale snažíme vytvořit přátelskou a neformální atmosféru soutěže, bez trémy a stresu. Letos se soutěže zúčastní sedmašedesát klavíristů z dvanácti zemí, třicet tři z nich je z Česka,” uvedl za pořadatele Emil Drápela.

Už od vzniku soutěže je jejím cílem poskytnout širokou podporu všem talentům, tedy nejen „zázračným” dětem. Vítěze určuje mezinárodní porota s předsedou Davidem Marečkem, ředitelem České filharmonie. Na soutěž přijedou mladí klavíristé z Litvy, Ukrajiny, Bulharska, ale také z Ruska či Rumunska. Celkový počet soutěžících všech ročníků již přesáhl číslo tisíc osm set.

Mnozí z laureátů studují na konzervatořích a vysokých uměleckých školách, někteří zahájili vlastní profesionální kariéru. Například vítězem třetího ročníku byl tehdejší žák základní umělecké školy v Opavě Lukáš Vondráček. Letos Vondráček zvítězil v prestižní Mezinárodní hudební soutěži královny Alžběty v Bruselu (informovali jsme zdezde). Podařilo se mu to jako vůbec prvnímu Čechovi.

Soutěž Amadeus se inspiruje koncertem jedenáctiletého Wolfganga Amadea Mozarta v Brně v roce 1769. Proto je v soutěžních podmínkách pevně stanovena věková hranice jedenácti let a povinnost interpretovat zpaměti skladby Mozarta a jeho současníků.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na