Mladí klavíristé do 11 let se sjeli do Brna

Klavíristé ve věku do jedenácti let předvedou svůj talent na mezinárodní soutěži Amadeus v Brně. Letošní třiadvacátý ročník znovu přivítá účastníky z celé Evropy, přijede sedmašedesát dětí. Dnes a v pátek mohou zájemci sledovat výkony soutěžících v Besedním domě. V sobotu pak znovu zahrají laureáti soutěže, která je volně přístupná veřejnosti.

Besední dům Brno (zdroj filharmonie-brno.cz)
Besední dům Brno (zdroj filharmonie-brno.cz)

„Význam Amadea již dávno přesáhl měřítka regionu i země. Stále se ale snažíme vytvořit přátelskou a neformální atmosféru soutěže, bez trémy a stresu. Letos se soutěže zúčastní sedmašedesát klavíristů z dvanácti zemí, třicet tři z nich je z Česka,” uvedl za pořadatele Emil Drápela.

Už od vzniku soutěže je jejím cílem poskytnout širokou podporu všem talentům, tedy nejen „zázračným” dětem. Vítěze určuje mezinárodní porota s předsedou Davidem Marečkem, ředitelem České filharmonie. Na soutěž přijedou mladí klavíristé z Litvy, Ukrajiny, Bulharska, ale také z Ruska či Rumunska. Celkový počet soutěžících všech ročníků již přesáhl číslo tisíc osm set.

Mnozí z laureátů studují na konzervatořích a vysokých uměleckých školách, někteří zahájili vlastní profesionální kariéru. Například vítězem třetího ročníku byl tehdejší žák základní umělecké školy v Opavě Lukáš Vondráček. Letos Vondráček zvítězil v prestižní Mezinárodní hudební soutěži královny Alžběty v Bruselu (informovali jsme zdezde). Podařilo se mu to jako vůbec prvnímu Čechovi.

Soutěž Amadeus se inspiruje koncertem jedenáctiletého Wolfganga Amadea Mozarta v Brně v roce 1769. Proto je v soutěžních podmínkách pevně stanovena věková hranice jedenácti let a povinnost interpretovat zpaměti skladby Mozarta a jeho současníků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat