MusicOlomouc 2018: Jubilejní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby

Desátý jubilejní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2018, pořádaný Univerzitou Palackého v Olomouci a spolkem MusicOlomouc, se uskuteční ve dnech 9. – 23. října 2018 a nabídne sedm koncertů. Během šesti festivalových dní zazní 35 soudobých kompozic, většina v české či olomoucké premiéře. Pět skladeb vzniklo na objednávku festivalu a bude uvedeno v premiérách světových.
Mondrian Ensemble (zdroj FB)

Festival zahájí prestižní švýcarské kvarteto Ensemble Mondrian (CH), které v letošním roce získalo ocenění Swiss Music Award 2018 a na MusicOlomouc se po úspěchu v roce 2016 opět vrací. Dalším zahraničním interpretem bude polský perkusionista Aleksander Wnuk (PL), jenž ve svých vystoupeních využívá multimediální prvky a performance. Ve světové premiéře uvede skladbu Coryho Brackena I’m at ocean level moisture with these life hacks, první objednávku skladby ze zámoří. Špičkový interpretační zážitek nabídne německé Catch Trio (D), které kromě zahraničních autorů představí také skladbu v současnosti snad nejúspěšnějšího českého skladatele Miroslava Srnky.

Z českých interpretů a ansámblů soudobé hudby vystoupí Isang Yun Trio (CZ) ve složení Vilém Veverka (hoboj), Kateřina Englichová (harfa) a Petr Nouzovský (violoncello) a ve světové premiéře provede skladbu mladého českého skladatele Iana Mikysky. Koncert pražského Tria Helix (CZ) bude převážně zaměřen na díla českých autorů soudobé hudby; mezi nimi se můžeme těšit i na světovou premiéru skladby Hudba ticha Marka Kopelenta. Olomoucký ansámbl soudobé hudby Lichtzwang (CZ) se tentokrát představí ve svém klasickém složení trubka, violoncello a klavír a uvede hned 3 světové premiéry: skladbu A Luca Marenzio Adriana Demoče a dvě kompozice Marka Keprta, z toho jedna je volným překomponováním skladby palais de mari Mortona Feldmana.

Catch Trio (zdroj FB)

Závěrečný slavnostní koncert festivalu k 100. výročí vzniku ČSR s podtitulem Nová tvorba českých autorů bude vrcholem celého ročníku. Orchestr Berg (CZ) provede díla mladší generace současných českých skladatelů Petra Wajsara, Matouše Hejla, Františka Chaloupky a Tomáše Reindla, do jehož skladby jsou zakomponováni i cvičící jogíni.

Festival MusicOlomouc za deset let své existence dokázal, že i mimo klasická hudební centra jako je Praha, Brno či Ostrava je možné etablovat a úspěšně rozvíjet hudební festival tohoto typu. Vydobyl si významné místo mezi našimi festivaly soudobé hudby a má své nadšené a zaujaté publikum. Během deseti let se festival transformoval z akce se širokým žánrovým rozkročením a základnou v českém interpretačním prostředí ve festival avantgardnějšího zaměření, v jehož rámci jsou prezentovány špičkové zahraniční soubory, a jenž klade důraz na objednávání a premiéry skladeb českých i zahraničních autorů. Dramaturgie 10. ročníku je toho důkazem,” říká ředitel festivalu Marek Keprt.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]